Kapat

Zoom, Türkiye’deki Ücretsiz Kullanıcı Sayısını 139 Kat Artırdı

2020 1. çeyrek verilerini aktaran Zoom, Türkiye’deki ücretsiz kullanıcı adedinin 139 kat arttığını bildirdi. Şirket, 1. çeyrekte gelirlerini ise yüzde 169 artırmayı başardı.

ABD odaklı video konferans programı Zoom’un geliştiricisi olan Zoom Video Communications, koronavirüs salgınının bütün dünyaya yayılmaya başladığı devre olan 2020 1. çeyrek mali raporlarını paylaştı.

Açıklanan bilgilere göre Aralık 2019’da günlük 10 milyon katılım gösteren kişiye ev sahipliği yapan Zoom, Nisan 2020’de bu sayıyı 300 milyona çıkardı. Şirket, gelirlerini 2020 ilk çeyrekte yüzde 169 artırmayı başararak 328,2 milyon dolara çıkarmış durumda.

Zoom, Türkiye’de de popülerliğini artırdı

Ülkelere göre kullanıcı miktarını açıklamayan Zoom, buna rağmen kullanıcı adedindaki oransal artışı ülkeler bazında da gösterdi. Buna göre Türkiye’de Zoom’un bedava versiyonuna kayıtlı bireylerin adedi, Ocak ayından nisan ayının sonuna kadar 139 kat artış gösterdi.

Koronavirüs nedeniyle pek çok şirket evden çalışma modeline geçmişti ve Zoom, bu devrede kurumsal kullanıcı miktarını da artırmayı başardı. Zoom’un açıkladığı bilgilere göre senenin ilk çeyreğinde 10 ve üzeri çalışana sahip kurumsal müşteri adedi 10 kat artış gösterdi.

Zoom’un tüketiminde ciddi miktarda artış görülmesi, saklılık ve emniyet endişelerini de yanında getirmişti. Bu hususta da kullanıcılarının güvenini kazanmayı başaran Zoom, bilhassa Zoom 5.0 sürümü ile pek çok yeni özelliği kullanıcıların hizmetine sunmuştu:

  • AES 256 bit GCM şifreleme
  • emniyet simgesi
  • veri merkezi konumu
  • yeşil şifreleme kalkanı
  • kullanıcı raporlama
  • toplantılar amacıyla parola belirleme
  • kısıtlı ekran paylaşımı
  • Zoom Chat kontrolleri

Zoom, her gün milyonlarca toplantıya ev sahipliği yaptığı amacıyla güvenliğe ekstra özen gösterdiğini ve platformu emniyet altına alabilmek amacıyla emniyet ve saklılık bilhassari üstünde CISO (Bilgi Güvenliği Üst Yöneticisi) Konseyi ile beraber çalıştığını bildirdi.

3 2 2 2 1 3