Gündem

Zelenski Duyurdu: ‘Rusya Donbas İçin Savaşa Başladı’

Ukrayna başkanı Zelenski, Rusya’nın ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinde taarruza başladığını duyurdu. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı’ndan da ‘Doğuda bir hücum operasyonunun başladığına dair işaretler var’ açıklaması geldi.

zelenski duyurdu rusya donbas icin savasa basladi 0 bOMi9uG7

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, ‘Artık Rus birliklerinin uzun müddettir hazırlandıkları Donbas için savaşa başladığını söyleyebiliriz’ dedi.

“Artık Rus ordusunun değerli bir kısmı bu taarruza odaklanmış durumda”

zelenski duyurdu rusya donbas icin savasa basladi 1 9JNEUmGC

Zelenski, yayımladığı görüntü bildirisinde, Rus ordusunun Donbas’ta taarruza başladığını, ne kadar Rus askeri sevk edilirse edilsin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin bölgeyi ve devleti savunacağını belirtti.

Zelenskiy, ‘Artık Rus birliklerinin uzun müddettir hazırlandıkları Donbas için savaşa başladığını söyleyebiliriz. Artık Rus ordusunun kıymetli bir kısmı bu taarruza odaklanmış durumda. Oraya ne kadar Rus askeri sevk edilirse edilsin, savaşacağız. Kendimizi savunacağız. Bunu her gün yapacağız. Ukrayna’ya ilişkin hiçbir şeyden vazgeçmeyeceğiz.” diye konuştu.

“Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik füze hücumlarının stratejik saçmalık”

zelenski duyurdu rusya donbas icin savasa basladi 2 iqGmnOMN

Rus ordusunun Ukrayna’ya karşı füze taarruzlarını azaltmadığını ve bu füze taarruzlarının savaşın durumunu değiştirmediğini kaydeden Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik füze ataklarının stratejik saçmalık olduğunu ve bunun Rusya’nın kendi kendini silahsızlandırmasına yol açacağını savundu.

Zelenski, Rusya’nın sabah saatlerinde Lviv, Dnipropetrovsk ve Ukrayna’nın başka kentlerine düzenlediği füze saldırısının Ukrayna’nın, tüm dünyanın ve tarihin Rusya’dan Ukrayna’ya saldırmasından çok daha fazlasını alacağı manasına geldiğini lisana getirdi.

“Doğuda bir akın başladı”

zelenski duyurdu rusya donbas icin savasa basladi 3 MvcHjZX8

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı da Rus ordusunun ülkenin doğusunda bir atak operasyonunu başlattığına dair işaretlerin olduğunu bildirdi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından savaşın 54. gününe ait yapılan açıklamada, Rus gemilerinin Karadeniz ve Azak Denizi sularında Ukrayna’nın kıyılarını izole etmeye devam ettiği, taraflar ortasında Mariupol için savaşın sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, ‘Rusya’nın ana gayretleri, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin toprakları üzerinde tam denetim sağlamaya ve daha evvel işgal edilmiş toprakları elinde tutmaya odaklanıyor. Doğu Operasyonel Bölgesi’nde bir taarruz operasyonunun başladığına dair işaretler kaydediliyor. Rus ordusu Slobojanskiy ve Donetsk operasyon bölgelerinin muhakkak taraflarında taarruz harekatlarını ağırlaştırdı.’ sözlerine yer verildi.

Rusya taktik tabur sayısını 76’ya çıkardı

zelenski duyurdu rusya donbas icin savasa basladi 4 lzIZXAvV

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) üst seviye bir yetkili ise, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki taktik tabur sayısını 76’ya çıkardığını açıkladı.

Rusya’nın taktik taburları ortalama 800 ile 1000 askerden oluşuyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/zelenski-duyurdu-rusya-donbas-icin-savasa-basladi-1062228

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu