YouTube’den Önemli Hamle!

2 dk


Günümüz sosyal medya platformlarının en meşhurlarından YouTube, videolarında reklam özelliği yasaklanan içerik yapımcıları amacıyla yeni bir sistem geliştiriyor. İçerik yapımcılarınin hikayenin kendi taraflarını anlatmalarını basitleştirmek hedefiyle YouTube, en azından birtakım içerik oluşturucuları amacıyla bir videonun reklam yasaklarına itiraz etmesine izin verecek.
YouTube, henüz pilot adımında tespit edilen bu sistemle, yapılan bir araştırma ekibinin, para kazanma özelliğini kaybeden kanalların videolarını denetim edeceğini söylüyor. Haber, ilk olarak Reddit’te paylaşılan bir e-posta ile yayınlandı ve kısa sürede yayıldı.

Program kapsamında neler olacak?

Bu uygulama kapsamında kanallarında reklam göstermeleri yasaklanan YouTube içerik oluşturucuları, kanalın içeriğini ve içeriğin yaratım sürecini tanımlamak amacıyla çekecekleri “kısa bir video” ile temyize başvurabilecekler. Bir hakem komitesi kuracak olan YouTube, bu ekiple beraber gönderilen kısa videoları inceleyip yine değerlendirmeye alacak. Bu sayede kanalında reklam göstermesi yasaklanan içerik yapımcıları, 30 gün beklemek mecburiyetinde kalmayacak ve itirazlarını anlık olarak sunabilecekler.
Tabii ki bu yeni pilot uygulama, herkese yardım etmek amacıyla tasarlanmadı. Örneğin, nefret dolu konuşma ya da zararlı içerik sahibi olan kanallar, para kazanma özelliğini geri kazanamayacak. Aksine, platformun şartlarına aykırı olmayan başka nedenlerden ötürü reklam kazancı kaldırılan kanallar amacıyla araştırmalar yapılacak.

YouTube’un partnerlerine gönderdiği e-posta ise şu şekilde:

“Sizi, çekeceğiniz kısa bir video ile kanalınız ve üretim süreciniz ile ilgili daha çok bilgi sunarak YPP (YouTube Partner Programı) askıya alma kararına itiraz edebileceğiniz bir pilot uygulamaya katılmaya çağrı ediyoruz. Ekiplerimiz, videolarınız üstünde dayetlendirmeler yapacak ve şayet yapabilirsek temyiz başvurunuzu aldıktan ileri 7 gün içersinde para kazanma özelliğini yine aktif edeceğiz. Kanalınız şu anki halinde değerlendiriliyor. Bu, temyiz başvurunuzu gönderirken kanalınızda farklılık yapmamanız gerektiği manasına gelir.”

Bu pilot uygulama, henüz yalnızca çok ufak bir takım ile test ediliyor, YouTube alınan sonuçların sonrasında uygulaması daha geniş bir kitleye yayabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

27
4 Paylaşım, 27 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
0
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
2
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
0
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir