Sıradaki içerik:

Google Play Store’da Yeni Güncelleme Sağlandı

e
sv

YouTube’da Hikayeleştirilmiş Reklamlar

365 okunma

YouTube reklamcılığı e-ticaret sektörünün vazgeçilmezlerinden. Bir çok reklam çeşidi yayınlayan YouTube, bir süredir kullanımda olan “video reklam dizisi” özelliği ile de gerektiğince iyi neticeler almanızı sağlıyor. TechInside.com‘da Berkun Meral de bu mevzuya değindi.

Google’a göre video dizisi reklamları classic video reklamlarından yüzde 74 daha çok hatırlanıyor. Tabii bu hal sizin kaliteli reklam sunmanızla da doğru orantılı. Bu özellik yardımıyla bir kampanya ortamında birbiri ile aynı hikayeyi paylaşan değişik videoları kullanarak reklamınızı görüntüleyenlerin sıkılmamasını sağlıyorsunuz.

Örneğin; reklamınızı üç parçaya bölüp ilk kısmını kısa ve merak uyandırıcı tutarak kullanıcının dikkatini videonuza çekiyorsunuz. Daha sonra kullanıcı tam mesajı alabilmek üzereyken filminizi sonlandırıyorsunuz. Böylece kullanıcıda başka videoları da izleme talebi uyandırıyorsunuz. İlk aklıma gelen senaryo, ideal fiyatlı cep telefonu reklamı gerçekleştirme isteyen bir işletmenin birinci videosunda ürünü tanıtması, ikinci videosunda da fiyatları göstermesi üstüne oldu. Açıkcası evvelce ürünün özelliklerini tanıtıp, fiyat konusu ile ilgili merak uyandırmak bir ileri videoların izlenmesini artıracaktır diye düşünüyorum.

Neden 30 saniyelik reklam dizisi kullanılmalı?

Aslında sebebini az çok biliyorsunuz. İnsanlar yarım kalan bir hikayenin tamamını izlemek amacıyla ciddi çaba gösterirler. Çeşitli sosyal medya hesaplarında takipçi toplayabilmek amacıyla yarım hikayeler paylaşıp, hikayenin devamı amacıyla değişik bir adres gösteren hesaplara kesinlikle denk gelmişsinizdir. Bu reklam formatı da derhal derhal aynı şekilde çalışması amacıyla kurgulanmış. İlk videonuzdaki hikayeniz ne kadar merak uyandırırsa başka videolarınız da o kadar çok gösterim alıyor.

Video reklam dizisi kampanyaları tekrar normal video kampanyaları gibi Hedef BGBM ve Maksimum GBM öneri stratejileri ile oluşturuluyor. Hem de diziye eklediğiniz her video amacıyla ayrı önerilendirme imkânına da sahipsiniz.

YouTube, video dizisi özelliği ile potansiyel müşterilerinize satın alma yolculuklarının tamamına yayılmış bir öykü anlatmanızı sağlıyor. Standart TrueView reklamlardan verim alamayan reklamverenlerin denemesini öneririm.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.