iOS

YouTube’a içerik üretenlere müjde! Shorts yapmak kolaylaşıyor

Dünyanın en tanınan görüntü paylaşım platformu YouTube, yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Bir müddettir TikTok ve Instagram ile daha âlâ rekabet için Shorts ismi verilen kısa görüntülere tartı veren şirket, son olarak içerik üretmeyi kolaylaştıran yeni bir özellik sundu.

YouTube görüntülerinden Shorts oluşturulabilecek!

Şirket, sunduğu yeni özelliğiyle kullanıcılara görüntülerden kimi kesitleri alarak, ” YouTube Shorts” kısmında paylaşma imkanı veriyor. Daha evvel YouTube’un bu özelliği sızdırılmıştı, fakat artık yeni güncellemeyle birlikte kullanıcılara sunuldu.

youtubea icerik uretenlere mujde shorts yapmak kolaylasiyor 0 42zjn59g

Yeni özelliği nasıl kullanabiliriz ?

YouTube’a gelen bu yeni özelliği kullanıcıların kullanabilmesi için öncelikle görüntünün bu yapacağı sürece uygun olup olmadığını denetim etmesi gerekiyor. Şirket, görüntülerin Shorts olarak kullanılıp kullanılamayacağını içerik üreticisinin müsaadesine bıraktığından ötürü, şayet içerik onaylıysa görüntünün alt kısmında “oluştur” butonu Shorts logosu ile birlikte görülmektedir.

Bu butona tıklandıktan sonra kullanıcılara firma üç seçenek sunuluyor. Birinci seçenekte kullanıcılara görüntünün yalnızca sesini kullanmasına müsaade verirken ikinci seçenekte görüntüden belli bir kısım kesmenize müsaade veriyor. Üçüncü seçenek ise “green screen” yani “yeşil ekran” olarak sunuluyor, ve bu bilhassa birlikte kullanıcı seçtiği görüntüyü art planına alabilirken ön tarafa kendi görüntüsünü ekleyebiliyor.

Kullanıcılar Shorts’un yeni özelliği neden TikTok’a benzetti ?

YouTube Shorts, görüntü üreticilerine 60 saniyelik görüntüler oluşturma imkanı sağlayan bir özelliktir. Lakin, bu özelliği evvel TikTok uygulaması tanıttı. Bunun üzerine YouTube’un Shorts atılımı kullanıcılara TikTok’u anımsattı. Ancak aslında Shorts’un emeli içerik üreticilerinin kendi görüntülerini belli bir müddette tanıtabilmeleriydi.

youtubea icerik uretenlere mujde shorts yapmak kolaylasiyor 1 yT97viPb

Youtube Shorts ve TikTok’un farkı nedir?

Günümüzde pek çok kişi tarafından iki medya platformu da etkin olarak kullanılıyor. Ekseriyetle, pek çok insan Shorts görüntülerini TikTok’a benzetiyor, zira şirket Shorts’un mühlet limitini Çinli rakibinde olduğu üzere 60 saniye olarak belirledi ve kullanıclar en fazla 1 dakika kadar görüntü kaydedip paylaşma hakkına sahip. TikTok görüntü mühletini 10 dakikaya çıkartmayı hedeflerken, Youtube, bu atağı ile birlikte TikTok ile rekabet ediyor. En büyük fark ise YouTube’un bu özelliği tanıtım için kullanıma sunmasıdır.

Hangi telefonlar güncelleme alacak?

YouTube uygulamasının kullanılabilmesi için Android tarafında telefonunuzun sürümü en az Android 4.4 olmalıdır, Apple için ise aygıtınızın sürümü en az IOS13 olmak durumundadır, aksi takdirde firma daha alt sürümde olan aygıtlara güncelleme takviyesini kestiğinden ötürü bu yeni özelliği kullanamayabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/youtube-shorts-araci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu