Sıradaki içerik:

GTA 5’i Gerçek Hayat Gibi Yapan Grafik Modu!

e
sv

YouTube Video Kalite Ayarlamasında Değişiklik!

avatar

Çağrı

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Corona virüs pandemisi nedeniyle evde kaldığımız şu zamanlarda YouTube, en çok kullandığımız platformlardan birisi. Birçok içerik üreticisinin de gerektiğince çok içerik ürettiği bu dönemde YouTube’dan şaşırtan bir farklılık geldi. YouTube HD seçenekleri değişti!

YouTube 720p alternatifi HD olarak sayılmıyor!

720p normalde HD çözünürlük kavramının yarısı manasına gelse de, HD nitelik olarak kabul ediliyordu. Corona virüs nedeniyle gerektiğince kullandığımız platformlardan biri olan YouTube da bu kavramı HD nitelik ayarları ortamında barındırıyordu.

Geçtiğimiz zamanlarda isabetli sızıntılarıyla tanınmış birkaç değişik Twitter kullanıcısı, YouTube’un HD seçeneklerinde değişiklığa gideceğini bildirmişti. Bugün ise YouTube yeni HD seçeneklerini düzenleyerek yayına aldı. Artık YouTube 720p nitelik sekmesini HD olarak algılamayacak.

Birçok kişi bu kararı doğru ve yerinde bulsa da, bu durum amatör içerik üreticilerini zorlayacak gibi duruyor. Video kaliteleri konusunda 1080p seçeneğinin bile tatmin etmeyeceği dönemlere geldiğimiz de bu kararla doğrulandı. YouTube 720p seçeneği HD ibaresi de bugün itibariyle kaldırıldı.

Ekran çözünürlükleri?

Günümüzde HD kavramı da değişkenlik göstermeye başladı. Aslında bu çözünürlüklerin ve HD kavramının tam olarak anlamını da bilmiyoruz. Hayatımıza High Definition, yani Yüksek Çözünürlük adıyla giren 1280 x 720 değeri halen popülerliğini korusa da artık bu çözünürlük HD içerisinde yer almamaya başladı.

Eskiden Full HD olarak adlandırdığımız 1920 x 1080 çözünürlük HD olarak nitelendirilmeye başlarken, 720p diyebileceğimiz çözünürlük ise HD niteliğini yitirdi. YouTube 720p seçeneğindeki HD ibaresi de bugünden itibaren tarihe karıştı. Yukarıdaki görselden de tüm çözünürlükleri ve isimlerini görebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.