Sıradaki içerik:

Trafik Cezaları Artık E-Posta Adresinizde Olacak

e
sv

YouTube Kullanıcıları için Uyku Özelliği

avatar

Çağrı

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

YouTube uyku düzeni amacıyla mühim özelliği kullananlara sundu. Fakat çoğu kullanıcı bu özelliğin varlığından habersiz şekilde programlamayı kullanmaya devam ediyor. Bu yazıda, video ve müzik servisinin uykuya yardımcı özelliğini size anlatacağız.

Günümüzün mühim bir bölümü bilgisayar, telefon ve televizyon önünde geçiyor. Bununla yetinmeyip uyumadan evvelce yatağımızda da telefon kullanıyoruz. Genelde sosyal medya ve video merkezli olan bu “son bakış” uykunun en büyük düşmanı. Çünkü uykuya gereksinimi olan gözlerin telefonun yaydığı mavi ışığa maruz kalması, mühim problemleri yanında getiriyor.

YouTube kullanıcıları için uyku özelliği

YouTube üzerinde kullanıcılar “İzleme süresi” kısmında, YouTube izlerken geçirdikleri zamanı kontrol edebiliyor. Bu sayfada son 7 güne ait video izleme süresi ve günlük video izleme süresi gibi değerler kendisini gösteriyor. Bu kısma gitmek için de mobil cihazlarda sağ üstte yer alan profil kısmına dokunmak gerekiyor.

Birçok kişi için problem olan uyku öncesi video izlemesine yönelik, “YouTube’da geçirdiğiniz zamanı yönetmenizi sağlayın” sekmesi bulunuyor. Burada gün içinde de aralıksız video izlemesine yönelik bildirim ayarı bulunuyor. Eğer kullanıcılar uzun süre farkında olmadan video izlemeye dalıyorsa, bu özelliği kullanabilir. Özelliğin adı “Video izlemeye ara vermeyi hatırlat” şeklinde kendisini gösteriyor. Bu ayara dokunulduğunda “Hatırlatma sıkılığı” isminde kısım açılıyor. Burada kullanıcılar belirledikleri süreyi ayarlayarak, video izlemeye daldığına dair bildirim alabilme imkanına sahip. Bu özelliğin telefonun pil kullanımına da olumlu katkı sağlayacağını belirtmek mümkün. Çünkü akıllı telefonların pil kullanımının büyük bir bölümü, ekran parlaklığı için oluyor.

Bu ayar seçeneğinden sonra yazımıza konu olan YouTube uyku özelliği kısmı geliyor. Bu özellik, gece geç saatlere kadar ekranlara baktıktan sonra kaliteli uyku isteyen kullanıcıların yararına olacak. Kullanıcılar kendi belirledikleri saat dilimlerini uyku zamanı olarak gösterecek. Kullanıcılar “Uyku vaktini hatırlat” sekmesine dokunduğunda “Şu saat aralığında hatırlatıcı göster.” kısmı kendisini gösteriyor. Burada uyarının kullanıcıya gösterilmesi için belirlenen saatler görülüyor. Dileyen kullanıcılar buraya uyuma saatlerini girerek, farkındalık oluşturabilir.

Bu ayara ek olarak video izlenme sırasında, ayarlanan saate denk gelme ihtimali de düşünülmüş. Kullanıcıların uyku saati geldiğinde, videonun durdurularak bildirim alması imkanı bulunuyor. Ancak video sonunda da uyku hatırlatıcısı uyarısını almak mümkün. Bunun için “Hatırlatıcıyı göstermek için videonun bitmesini bekle.” seçeneğine dokunmak gerekiyor.

Siz de YouTube uyku özelliği ayarını kullanarak gece uyku evvel kendinize ikaz yapılmasını sağlayabilirsiniz. Genellikle geceleri telefon ekranlarından göze gelen mavi ışığın uyku niteliğini olumsuz etkilediğini belirtmekte fayda var.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.