Sıradaki içerik:

Google Meet Zoom’a Rakip Olarak Artık Ücretsiz!

e
sv

YouTube Komplo Teorisi Üreten Kanalı Kapattı

553 okunma

Corona virüs pandemisi döneminde, sosyal medya üzerinden çoğu dezenformasyon meydana çıkıyor. Sosyal mecraların da bu hususta birtakım önlemler alacağı bir süredir konuşuluyordu ve ilk adımlar atılıyor. YouTube komplo kuramı yapan hesabı sildi. Geçtiğimiz gün de Facebook hesabı silinen David Icke, 5G‘nin COVID-19 pandemisi ile bağlantısı olduğunu elinde ispat olmadan öne sürmüştü.

YouTube komplo kuramı yapan kanalı kapattı

Sosyal medya platformlarının, COVID-19 salgını amacıyla yapılan dezenformasyon ile mücadele edileceği bir süredir konuşuluyordu. Ancak bu durumun nasıl belirleme edileceği ve yaptırımın ne olacağı da merak konusuydu. Konunun ilk örneği de İngiliz eski futbolcu David Icke oldu. Icke meydana attığı ispatsız iddialar yüzünden sosyal medya hesaplarından oldu.

YouTube komplo kuramı yapan hesabı sildi ve konuyla alakalı de açıklama yaptı. Şirket, pandemi ile alakalı Dünya Sıhhat Örgütü‘nün yaptığı açıklamalara ters düşen iddialar öne sürüldüğünü ve bunların da bir ispat ile desteklenmediğini söyledi. David Icke’nin kanalının da bu yüzden kapatıldığı şirket doğrulusunda belirtildi.

COVID-19 ile 5G’nin temaslı bulunduğu iddiaları ile tanınan Icke’nin başka sosyal medya hesaplarının da kapatılması bekleniyor. Facebook ve YouTube’un ardından, komplo teorisyeninin Twitter ve Instagram hesapları amacıyla de yaptırım yapılacağı ön görülüyor. Sosyal mecraların bu konudaki net yaptırımlarının neticesinde da asılsız iddiaların sonunun getirilmesi planlanıyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.