YouTube, hack dersleri içeren videoları desteklemiyor

2 dk


Günümüzün en ünlü video paylaşım sitesi olan YouTube, bazı konulardaki yaptırımları ile biliniyor. Özellikle telif hakları ve video içerikleri mevzularında çok dikkatli olan mecra, eğitici de olsa hack (bilgisayar korsancılığı) dersleri gibi karşıya zarar veren bilgileri onaylamadığını bir kez daha söyledi.

YouTube hack dersleri eğitici olsa bile doğru kabul edilmiyor

Bu hafta, etik bir korsan grubu olan Hacker Interchange’in kurucu ortağı Kody Kinzie, kendi kanalının YouTube kurallarından birini çiğnediği gerekçesiyle kısıtlandığını söyledi. Kinzie, öğretici hacking videoları ile kimlik avı videolarının alanlarından biri olan “kullanıcılara güvenli bilgisayar sistemlerine nasıl sızacaklarını göstermek” konulu videolar paylaşması sebebiyle cezalandırıldı.

Google’da çalışan bazı kişiler de dahil olmak üzere diğer bilgi güvenliği uzmanları, bu dersleri destekliyor. Bu destekler sayesinde, Cyber Weapons Lab kanalı önceden yasaklanmıştı fakat daha sonra tekrar geri getirilmişti. Null Byte isimli kanal ise şu an video yükleyemiyor (büyük ihtimal bu yasak da kalkacak) ancak kanal hâlâ yayında.

YouTube, bu husus hakkında bir açıklama yaparak şunları söyledi: “İlgili videoyu kaldırmak ve kanala yasak koymak bir hataydı. Politikamız gereği tehlikeli ve yasa dışı davranışları teşvik eden görüntüleri paylaşanları affetmiyoruz. Buna hacking de dahil.”

Açıklamalarına Twitter üzerinden devam eden ekip, bu tarz içeriklerin ceza almasının yeni olmadığını söyledi.

“Topluluk Kurallarımızda; kullanıcıları başkalarına nasıl saldırmaları veya kimlik avı yapmaları konusunda teşvik eden içerikler de dahil olmak üzere, tehlikeli veya yaşa dışı içeriklere karşı olan ilkelerimiz her zaman vardı. Bu, yeni bir politika değil. Eğer ana amaç eğitimsel, belgesel, bilimsel veya sanatsal ise bu tarz videolar için istisnalar vardır.”

“Bu politikayı tüm politikalarımızı uyguladığımız gibi uygularız ve kullanıcılar bir videonun yanlışlıkla kaldırıldığını hissediyorlarsa bir itirazda bulunabilirler.”

Daha önce bu uygulamadan dolayı ceza almış biri olan Marcus “MalwareTech” Hutchins, “WannaCry” virüsünün nasıl durdurulacağına dair bir video çekmişti fakat bu yüzden bir ceza almıştı. Aşağıda, YouTube’un hangi tarz videolara karşı olduğunu görebilirsiniz. İlgili liste, bütün yasak içeriklerin bulunduğu bir liste değil.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

56
7 Paylaşım, 56 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

13 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir