Gündem

YÖK’ten Enteresan Buluş: Üç Araştırma Makalesi Bir Tez Kabul Edilsin

YÖK’ün, çalıştayından yükseköğretim kalitesini tehdit eden bir başlık çıktı. Çalıştay’ın akabinde yayımlanan raporda, “Üç adet özgün araştırma makalesinin doktora tezi olarak kabul edilmesi” başlığı dikkati çekti.

yokten enteresan bulus uc arastirma makalesi bir tez kabul edilsin 0 4D5u6Z6N

YÖK’ün 14 Şubat’ta Hacettepe Üniversitesi yerleşkesinde düzenlediği, “Doktora Öğretiminin Güzelleştirilmesi Çalıştayı”nın sonuç raporu yayımlandı. Çalıştay raporunda öne çıkan başlıklardan doktora tezine alternatif model sunan başlık dikkat çekti. Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran başlıkta, “Üç adet özgün araştırma makalesinin” doktora tezi olarak kabul edilmesi teklif edildi.

YÖK, Doktora Öğretimi Uygunlaştırılması Çalıştayı gerçekleştirdi. 14 Şubat’ta gerçekleşen çalıştaya üniversite rektörleri ve öğretim üyelerinin yanı sıra araştırma vazifelileri ve doktora öğrencilerinden de oluşan toplam 240 kişi katıldı. Çalıştay, YÖK Lideri Erol Özvar’ın başkanlığında düzenlendi.

Doktora mezunu az

yokten enteresan bulus uc arastirma makalesi bir tez kabul edilsin 1 ac8q3zXz

Çalıştayda açılış konuşması yapan YÖK Lideri Erol Özvar, yükseköğretim kurumlarına başta kalite olmak üzere doktora öğretiminin her sürecinde büyük sorumluluk düştüğünü belirtti. Doktora öğretiminin sağlayacağı uzmanlaşmaya dikkati çeken Özvar, doktora mezunu adayların ileri araştırmalar ve yenilikçi yaklaşımlar konusunda değerli bir beşeri sermaye ögesi olduğunu vurguladı. Özvar, Türkiye’nin doktora mezunu öğrenci sayısında memleketler arası arenada geride olduğunu tabir etti.

Çalıştay raporunda öne çıkan başlıklar, “Program Açma ve Öğrenci Kabulü, Öğretim Süreçleri, Danışmanlık, İdari Süreçler ve “Araştırma ve Tez Süreci” başlıkları altında bir ortaya getirildi. Dikkati çeken başlıklara yer verilen raporda doktora tezine alternatif bir model sunuldu. Doktora tezi yerine üç adet araştırma makalesinin tez olarak kabul edilmesini içeren başlık akademisyenlerin reaksiyonunu çekerken başka kimi başlıklar şunlar oldu:

•Doktora tezine alternatif olarak üç adet özgün araştırma makalesinin doktora tezi olarak kabul edilmesi,•Nitelikli doktora eğitimine temel oluşturması açısından, yüksek lisans programına öğrenci kabulü, eğitim ve tez süreçlerinin de uygunlaştırılması,•Sektör odaklı gereksinimlere ve bu doğrultuda açılacak programlara da yer verilmesi,•Program açma süreçlerinde dış paydaşların da görüşlerinin alınması,•Öğretim üyelerinin verdiği derslerin uzmanlık alanlarıyla uyumlu olması..

‘Niteliksizliği artırır’

yokten enteresan bulus uc arastirma makalesi bir tez kabul edilsin 2 IjTruWVH

Doktora tezi yerine önerilen modele yönelik BirGün’e konuşan Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi Lideri Keyifli Arslan, Türkiye’de yükseköğretim sisteminin, “Yayın yapma” ve “Puan toplama” aslına dayalı rekabet sistemine dönüştürüldüğünü söyledi. Arslan, üniversitelerde rektörlükler tarafından keyfi formda atama ve yükselme kriterleri belirlendiğini kaydetti. YÖK’ün Doktora Öğretiminin Güzelleştirilmesi Çalıştayı’ndan çıkan, “Bir sorun etrafında üç adet yayınlanmış araştırma makalesinin doktora tezi olarak kabul edilmesi” önerisi akademideki niteliksizliği daha da artıracağını savunan Arslan, “Doktora tezi, bir akademisyenin en kıymetli bilimsel çalışması ve bilime en büyük katkısıdır. Muhtaçlık duyulan şey doktora tezinin ortadan kaldırılması değil, doktora çalışması için gerekli kaynak, imkan ve vaktin sağlanmasıdır. YÖK vilayetle de bir şey ortadan kaldırmak istiyorsa tez yazım merkezlerini ortadan kaldırmayı denemelidir” sözlerini kullandı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/yok-ten-ilginc-bulus-uc-arastirma-makalesi-bir-tez-kabul-edilsin-1062321

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu