Kripto Para

Yıldız Holding İdare Heyeti Üyesi Murat Ülker, Kripto Para ve NFT’ler Hakkında Yazı Yayımladı

Yıldız Holding İdare Şurası Üyesi Murat Ülker, ‘Ne Olacak Bu Kripto Para ve NFT’nin Hali’ başlıklı Linkedin’de kaleme aldığı yazısında, kripto para ve NFT konusunu işledi. Ülker, yazısında son periyodun iktisat ve sanat gelişmelerini inceledi.

Kendisinin kripto paradan güçlü olduğuna ait reklamların palavra olduğunu açıklayan Ülker, şöyle konuştu;

“Ne yazık ki bu tip küresel dolandırıcılık şebekelerinin uydurma reklamlar yapmalarını önleyemiyoruz.”

yildiz holding idare heyeti uyesi murat ulker kripto para ve nftler hakkinda yazi yayimladi 0 s46f4L4q

Ekonomik hayatın değiştiğine ve sanatın da yaşadığı çağa ve iktisada ahenk sağladığını vurgulayan Ülker, şunları söyledi;

“Kripto para ve NFT sanat hala aşina olduğum alanlar değil fakat gelişmeleri takip ediyorum. Fakat şunu da belirtmeliyim, ne bir kuruş kripto param ve ne de bir adet NFT sanat yapıtım var. Dünyada olduğu üzere ülkemizde de bu hususlarda birçok gelişme yaşanıyor.”

Ülker, Hasan Doğan’ın 2021’de yayımlanan İslam Hukuku Açısından Kripto Paralar ve Blockchain Teknolojisi isimli kitabını okuduğunu söyleyerek kitaba referans gösterdi.

“Dijital diye isimlendirebileceğimiz kavram sayısı geçtiğimiz on yılda bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdı. Artık ise neredeyse aklınıza getireceğiniz her kavramı niteleyebilecek bir sıfat haline geldi. Dijital sıhhat, dijital sanat, dijital bağlantı, dijital okuryazarlık, dijital banka, dijital devlet, dijital vatandaşlık, dijital para. Hayatın her alanında yaşanılan bu dijitalleşme o denli bir noktaya ulaştı ki ömrün da dijitalleşeceği yeni kainatlardan ve yeni bedel sistemlerinden bahseder olduk.”

Hasan Doğan’ın kelam konusu kitabına yaptığı girişten alıntı yapan Ülker, şunları aktardı:

“Madeni paralardan kağıt paralara geçiş sürecinde de kağıt paraların güvenilirliği meselesinin hararetle tartışılmış olması kuvvetle muhtemeldir… Tıpkı biçimde kağıt paradan elektronik paraya geçişin de sancısız olduğu söylenemez. Elektronik paraya dair problemleri şimdi hazmedememişken artık de kripto para kavramı küçük tasarruf sahiplerinden büyük devletlere varıncaya kadar hepimizin gündemine girdi… Bitcoin ve kripto paralara yönelik büyük ilgi başta Körfez ve Güneydoğu Asya bölgeleri olmak üzere Müslüman coğrafyanın da esas tartışma bahislerinden biri haline gelmiştir.”

Kaynak: https://www.coinkolik.com/yildiz-holding-yonetim-kurulu-uyesi-murat-ulker-kripto-para-ve-nftler-hakkinda-yazi-yayimladi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu