Sıradaki içerik:

Coronavirus Tarafından Geciken Tüm PS4 Oyunları!

e
sv

Yerli Video Konferans Uygulaması BizBize, Kullanımı Yaygınlaştı!

398 okunma
avatar

Çağrı

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ASELSAN’ın ortak bulunduğu şirketlerden BİTES, ilk yerli video konferans programı olan XperMeet’i geliştirdi ve kullanıma sundu. Yurt içersinde BizBize ismi ile kullanılacak olan video konferans programı, ilk kez ASELSAN İcra Kurulu’nun toplantısında kullanıldı.


Koronavirüs salgını niçiniyle çoğu şirketin evden çalışma modeline, okulların da uzaktan eğitim modeline geçmesi, video konferans programlarının yoğun bir şekilde kullanılmasına niçin oldu. Zoom gibi video konferans programları tüm dünyada rekor sayılarda kullanıcıya ulaşırken Facebook ve Google gibi şirketler de video konferans programları ile bu rekabette yer kazanmaya çalışıyorlar.

Artan video konferans programı ihtiyacına bir çözüm de ASELSAN iştiraki olan BİTES’den geldi. BİTES Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri, yurtdışında XperMeet, yurtiçersinde ise BizBize ismiyle kullanılacak video konferans programını geliştirdi ve kullanıma sundu.

BİTES’in video konferans uygulaması: XperMeet/BizBize

BİTES doğrulusunda tasarlanan BizBize; sınıf oluşturma, görünümlü görüşme yapma, sesli arama ve mesajlaşma özellikleri ile hem evden çalışan şirketlere hem de uzaktan eğitime devam eden eğitim kurumlarına mühim bir çözüm sunacak.

Uçtan uca şifreleme ve SSL sertifikası ile kullananlara güvenilir video görüşmeler yapma talihi verecek BİTES’in video konferans uygulaması, Turkcell ve Turksat’ın altyapılarını kullanıyor. Şu anda internet tarayıcıları üzerinden hizmet veren XperMeet, haziran ayında mobil cihazlarda da kullanılabilecek.

BİTES’in geliştirdiği video konferans uygulamasını ilk kullanan kurum da çatı şirket olan ASELSAN oldu. BizBize ASELSAN ismiyle sunulan video konferans uygulaması, intranet üzerinden gerçekleştirilen ASELSAN’ın son icra kurulu toplantısında aktif olarak hizmet verdi. 

BizBize ASELSAN ile yapılan icra kurulu toplantısı hakkında açıklama yapan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, video konferans uygulamasının kesintisiz ve kullanışlı olduğunu ve uygulamayı beğendiklerin söyledi.

XperMeet, ilk uluslararası sınavını yarın verecek

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.