Yerli Otomobil’in Üretim Üssü Belli Oldu

2 dk


Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) yerli otomobil üretim üssünün adresi belli oldu. TOGG, Gebze’de tespit edilen Bilişim Vadisi’nde bir fabrika kuracak ve yerli otomobilin üretimine burada başlayacak.

2018 senesinde toplanan ve ülkenin dört bir yanısıra heyecan fırtınası yaratan yerli otomobil projesinin öncüsü Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobili üreteceği üssün adresini belirledi. TOGG, yerli otomobilin üretimi amacıyla Gebze Kocaeli’de tespit edilen Bilişim Vadisi’nde bir fabrika kuracak. Fabrika yatırımı için bir vakitdir Bilişim Vadisi’nin etrafındaki arazilerde kamulaştırma çalışmaları yapılıyor.

Fabrikanın Bilişim Vadisi’nde kurulmasının en büyük sebeplerinden biri olarak yan sanayi firmalara olan yakınlık gösteriliyor. TOGG Başkanı Gürcan Karakaş, daha evvel yaptığı bir konuşmada fabrika yeri için yan sanayiye yakın olmak istediklerini belirtmişti. Yan sanayi firmalarını bir araya toplayan TOSB Otomotiv Yan Sanayi Bölgesi, Bilişim Vadisi’nin yanı başında bulunuyor. Türkiye’nin otomotiv endüstrisinin kalbinin attığı Bursa da Osmangazi Köprüsü yardımıyla Bilişim Vadisi’ne bağlanıyor.

TOGG, 2021 senesinde seri üretime başlamayı planlıyor:

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, 2021 senesinde seri üretime başlamayı planlıyor. 2022’nin ilk yarısında yerli otomobili yollara çıkarmayı amaçlayan TOGG, satışa sunulacak ilk aracın yüzde 100 elektrikli bir C-SUV modeli olacağını da belirtiyor. Ekibin programına göre 2030 yılına kadar imal edilen model adedinin 5’e ulaşması planlanıyor. Bunun yanı sıra o tarihe kadar geride bıraktığımız vakit içerisinde de sahip olunan 3 modelin yeni versiyonlarının üretimi gerçekleştirilecek.

TOGG’nin ilk yerli otomobili bir C-SUV modeli olarak üretmesinin nedeni ise yerli otomobil projesi ilk başladığında oluşturulan bir tetkik. TOGG, projeye başladığı vakit Türkiye çapında bir tetkik yapmıştı ve bu tetkik neticesinde C segmentinde bir SUV araca talebin yüksek bulunduğu anlaşılmıştı. Aracın iç ve dış tasarımında ise müşterilerin belirttikleri gereksinim ve beklentiler dikkate alındı.

Yerli otomobilin Türkiye’nin beğenisine sunulmasına ise günler kaldı. TOGG, yerli aracın yürüyen prototipini önümüzdeki ay göstermeyi planlıyor. Yani Aralık ayında düzenlenecek olan bir toplantıda yerli aracın prototipi görücüye çıkacak. Tanıtım toplantısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ve yerli otomobilin prototipini kullanması bekleniyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

44
6 Paylaşım, 44 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
0
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir