Teknoloji Haberleri

Yepyeni Eserleri Sahtelerinden Ayırma Rehberi: Düzmece Eserlerin Kendini Aşikâr Eden Kusurları

Giysiden mesken eşyalarına, teknolojik aletlerden kırtasiye eserlerine kadar her eserin düzmecelerini özgünlerinden ayırt etmeye çalışmak zorunda olduğumuz zamanlardayız. İnternet satıcılığının gelişmesiyle bir eser için arama yaptığınızda onlarca sonuçla karşılaşıyorsunuz. Aradığınız eserlerden hangisi yepyeni, bu eserleri hangi kriterlere nazaran seçmelisiniz ve neler gördüğünüzde derhal uzaklaşmalısınız? İşte sizin için hazırladığımız listeyle geçersiz eserlerden kaçış haritanız elinizde! Her maddeyi inceledikten sonra almak istediğiniz esere bir tik atabilirsiniz.

1. Çoka kaçan indirimler geçersizlik belirtisi olabilir.

yepyeni eserleri sahtelerinden ayirma rehberi duzmece eserlerin kendini asik r eden kusurlari 0

İndirimler elbette uydurma eser radarına girmek zorunda değil. Özgün eserlerde de önemli indirimler olabilir. Bunu göz gerisi etmeden bilmeniz gereken bir detay var yalnızca, özgün eserler çoklukla %70-%80 indirimle satılmaz. Daha da düşük fiyata satılma ihtimalinin de bulunduğunu sanmayın. Markalar dev indirim devrinde oldukları vakit, bunu reklam verdikleri tanınan platformlar başta olmak üzere her adım başında size hatırlatırlar.

2. Düzmece eserlerin kusur hissesi bıraktıkları minik farklar.

yepyeni eserleri sahtelerinden ayirma rehberi duzmece eserlerin kendini asik r eden kusurlari 1 XRXGctCL

Uydurma eserleri haklı olarak daha ucuz yollarla üretmeye çalışıyorlar. Ayakkabı ve giyside yapay deri yahut plastik aksesuar, elektronik aletlerde ise kullanılmış ikinci el kesimleri tercih ediyorlar. Birinci bakışta manzara ve tasarım olarak orjinal eseri andırsa da ikinci ve daha dikkatli baktığınız vakit eserin defolarını fark edeceksiniz. Ucuz gereç ve ucuz personellik kesinlikle yanılgıyı gösterir.

3. Paketlemede eksik yan eserler.

yepyeni eserleri sahtelerinden ayirma rehberi duzmece eserlerin kendini asik r eden kusurlari 2 ZUICEOGl

Aldığınız ana eserin yanında ek olarak yan yahut yardımcı eserler olabilir. Örneğin bir telefonun paketinde garanti evrakından şarj aletine kadar ek eserler bulunuyor. Şayet paketinizin eksik olabileceğini düşünüyorsanız şimdi satın alma kademesinde denetim edin. Online bir alışveriş yaptıysanız paketi açarken kesinlikle görüntü kaydı alın. Bu sayede eksik çıkan bir eserde hakkınızı savunabilirsiniz. Eserin iadesini yapmak için önünüzde bir mani kalmaz.

4. Eserlerin barkod numaralarını denetim edin.

yepyeni eserleri sahtelerinden ayirma rehberi duzmece eserlerin kendini asik r eden kusurlari 3 EzOvEF99

Alacağınız eserin yepyeni olduğunu üretici firmadaki seri numarasından denetim ederek anlayabilirsiniz. Geçersiz eserlerin yanlış yazılmış barkod numaraları olur ya da bu türlü bir barkod numarası hiç olmaz. Bilhassa teknolojik eserler için bu denetimi yapmakta yarar var. Dünyanın en kaliteli kulaklık markasını imaj olarak taklit etmek mümkün olabilir fakat birebir ses kalitesini düzmece eserden duyamayacağınız kesin.

5. Satıcının öbür eserlerini denetim edin.

yepyeni eserleri sahtelerinden ayirma rehberi duzmece eserlerin kendini asik r eden kusurlari 4 6Lch5Hg4

Online alışverişte birinci kez alışveriş yapacağınız bir satıcıya çabucak güvenemeyebilirsiniz. Bu satıcı hakikaten var mı ve diğer hangi eserleri bulunuyor denetim etmenizde yarar var. Gönül rahatlığıyla alışverişinizi tamamlamak için satıcının irtibat bilgilerini not almanız da sonradan işinize yarayabilir.

6. Orjinal bir eserde yazım yanlışına yer yok.

yepyeni eserleri sahtelerinden ayirma rehberi duzmece eserlerin kendini asik r eden kusurlari 5 4W7O7pYq

Orjinal eserlerin üzerinde yazım yanlışı görmeniz imkânsız. Dahası özgün bir eserin kullanım kılavuzunda ya da internet üzerindeki eser açıklamasında anlatım bozukluğu ve dilbilgisi yanılgıları bulunmaz. Düzmece eserler kendini en çok bu alanda aşikâr ediyor. Düzmece bir eserin ucuz olması kâfi görüldüğünden açıklama yazma işine itina gösterilmez. Eksik ögeli cümlelerle anlatılmış bir eseri asla özgün sanmayın.

7. Yepyeni eserlerin bir yükü olur.

yepyeni eserleri sahtelerinden ayirma rehberi duzmece eserlerin kendini asik r eden kusurlari 6 MNpf25fK

Bunu daha kıymetli olduğu manasında da düşünebilirsiniz. Bunun yanında geçersiz eserlerin yalnızca estetik derdi oluyor. Bu yüzden de daha çok orjinal eseri manzara olarak taklit etmeye odaklanıyorlar. Bu durum da o eserin iç yapısının geri planda kalması demek oluyor. Özgün bir şarj aleti uydurma olanından daha ağırdır. Genel olarak teknolojik aletler için geçerli bu ayrıntıyı alışverişiniz sırasında aklınızda bulundurun. Sonuçta düzmece eserin yapılma emeli müşteri memnuniyeti değil.

8. Baktığınız eseri daha evvel satın alan müşterilere kulak verin.

yepyeni eserleri sahtelerinden ayirma rehberi duzmece eserlerin kendini asik r eden kusurlari 7 1dFts3Dk

Online alışveriş sitelerinin kurdu olmuş bir müşterinin, eser yorumlarını tahlil etmede üstün bir yeteneği olmalı. Baktığınız eserde şimdi yorum dahi yoksa bu durum o eserin düzmece olduğu manasına gelmez. Lakin var olan yorumlara nazaran hareket ederek öteki bir satıcıya yönelebilirsiniz. Düzmece yorumlar cümlelerdeki yapaylık ve tekrar eden okuyucuyu ikna etme uğraşından kendini aşikâr ediyor. Bu tuzaklara düşmeyerek ve görsel takviyeli yorumlara öncelik vererek alışverişinizde özgün esere ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://onedio.com/haber/orijinal-urunleri-sahtelerinden-ayirma-rehberi-sahte-urunlerin-kendini-belli-eden-kusurlari-1053420

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu