Gündem

Yeni Yasa Yolda! Metrolara Paralel Yapı Geliyor

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere AKP’den muhalefet partilerine geçen belediyelerin işlettiği metro hatlarına yüklü borç ödemeleri çıkaran hükümet, artık de imali devam eden metro çizgilerini belediyelere devretmemek için yasal düzenleme yapıyor. 

yeni yasa yolda metrolara paralel yapi geliyor 0 2jPhl1za

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine nazaran TBMM’de torba yasa teklifine sürpriz halde eklenen önergeye nazaran, İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı metroları dahil olmak üzere inşaatı devam eden ve şimdi belediyelere bölümü yapılmayan tüm metroları Ulaştırma Bakanlığı işletecek.

AKP ve MHP oylarıyla itirazlara karşın kabul edilen önerge, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda  görüşülen bankacılıkla ilgili torba yasa teklifine eklendi.

Önergeye nazaran, mevcut şehiriçi raylı sistem sınırlarının devamı olmayıp müstakil işletilebilir durumda olması halinde yahut projenin kombine nakliyeciliğe hizmet etmesi halinde raylı sistemin işletmesini Cumhurbaşkanı kararıyla Ulaştırma Bakanlığı yapabilecek.

Bakanlık bu yetkisini bağlı, ilgili ya da iştiraki olan şirketler aracılığıyla kullanabilecek. Yasa çıkmadan evvel hizmete açılmış olan metro çizgileri bu düzenlemeden etkilenmeyecek ve bölümü yapılan metro çizgilerini belediyeler işletmeye devam edecek.

Birine M, başkasına U

yeni yasa yolda metrolara paralel yapi geliyor 1

Yeni düzenlemeyle birlikte tıpkı kentte birbirine paralel iki farklı metro işletmecisi olacak. Hükümet daha evvel de İstanbul’da metroların ‘M’ olan simgesini Ulaştırma Bakanlığını çağrıştırması gayesiyle ‘U’ harfine dönüştürüp tabelaları değiştirmişti.

Kaynak: https://onedio.com/haber/yeni-yasa-yolda-metrolara-paralel-yapi-geliyor-1061938

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu