Sıradaki içerik:

Formula 1’de Bahreyn GP’sinde Büyük Kaza!

e
sv

Yeni Koronavirüs Tedbirleri Belli Oldu!

3411 okunma

Kritik Kabine Toplantısı ardından Başkan Erdoğan son dakika açıklamalarında bulunuyor. Corona virüs vaka sayısındaki artış nedeniyle Bilim Kurulu, yeni önlemlerin alınmasını tavsiye etti. Başkan Erdoğan alınan yeni tedbirleri açıkladı.

Alınan yeni tedbire göre; Hafta içi her gün gece saat 21.00 ile sabah 05.00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Hafta sonları cuma akşamı 21.00’den Pazartesi sabahı saat 05.00’e kadar kesintisiz devam edecek. İşte Başkan Erdoğan’ın açıkladığı yeni tedbirlerin detayları.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin, “Salgının olumsuz etkisini azaltmak için, insan hareketliliğini en aza indirmeyi hedefleyen tedbirler dışında deva bulunmuyor. 83 milyon hep beraber seferberlik ruhuyla hareket etmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımızın salgın tehdit olmaktan çıkana kadar mecbur kalmadıkça kalabalığa karışmamasını, dikkatli hareket etmelerini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şu şekilde devam etti:

“Nice mücadelelerden alnının akıyla çıkan Türkiye, salgın karşısında verilen mücadeleyi de Allah’ın izniyle kesinlikle kazanacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokağa çıkma sınırlamasına ilişkin, “Hafta içi her gün gece saat 21 ile sabah 5 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Hafta sonları cuma akşamı 21.00’den pazartesi sabahı saat 5’e kadar kesintisiz devam edecek. Cumartesi-Pazar bundan sonra evlerimizdeyiz.” diye konuştu.

Erdoğan, market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerlerin, belirlenecek saatlerde kısıtlama dışında kalacağını belirtti.

Tedbirler salı gününden itibaren uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kovid-19 salgını kapsamında alınan başka tedbirleri şu şekilde aktardı:

“Ana katagorisi ve aynısı eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir. Cenaze namazları, yakınları dahil en çok 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecektir. Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek şahıs sayısı, Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile sınırlanabilecektir. Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu programına geçilecektir. Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir. 50 şahıstan çok çalışanı olan iş yerlerinde, iş yeri hekiminin gözetiminde sahip olunan iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ya da tespit edilen bir personelce salgın tedbirlerinin programı sıkı şekilde denetlenecek. Daha önceki genelgelerde belirti edilen istisnalar hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.”

Erdoğan, koronavirüs tedbirlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle düzenleneceğini ve salı gününden itibaren uygulanacağını bildirdi.

“Kovid-19 aşısının uygulanmasına önümüzdeki ay başlanacak”

Erdoğan, Kovid-19 aşısının uygulanmasına ilişkin, “İnşallah önümüzdeki aydan itibaren sıhhat çalışanlarından başlayarak bu aşının programı yapılacaktır.” dedi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
  • Mert 8 ay önce
  • Haftasonu yine mart ayına dönüyoruz desenize:) Dizi ve Film izleyerek zaman geçirebiliriz bu sürede.