Yaşam

Yaz Aylarında Olan Güneş Yanıklarına Ne Âlâ Gelir?

Sıcak yaz aylarında biraz olsun ferahlamak için daha rahat kıyafetler giyiyoruz ve direkt olarak güneşe maruz kalıyoruz. Hele bir de tatile gittiysek sere serpe güneşin altına uzanıyoruz. Elbette güneş kremi belli bir noktaya kadar koruyor lakin kavurucunu güneş nedeniyle kesinlikle cildimizde güneş yanıkları ortaya çıkıyor. İleri derecedeki güneş yanıklarında kesinlikle en yakın sıhhat kuruluşuna giderek uzman bir tabibe muayene olmalısınız.

Elbette her güneş yanığı şikayeti için de doktora gidilmez. Güneş yanıklarının olumsuz tesirlerini azaltmak için meskende uygulayabileceğiniz pek çok doğal prosedür var. Sinemalarda gördüğümüz klasik yoğurt sürme tekniği yerine bu çeşit bilimsel olarak desteklenen teknikleri kullanmak çok daha süratli sonuç verecektir. Gelin güneş yanığına düzgün gelecek kimi formüllere ve bu sistemleri nasıl uygulayacağınıza biraz daha yakından bakalım

Güneş yanığına güzel gelen prosedürler:

Yanık olan bölgeyi soğuk tutun ya da sık sık soğuk duş alın
İçeriğinde aloe vera ya da zeytinyağı bulunan nemlendiriciler kullanın
Kabarcıkları sakın patlatmayın
Cildinizin soyulan yerlerini yolmayın
Bol bol su için
Düzgünleşme sürecinde uykunuza dikkat edin
Alkol ve sigara kullanımını sonlandırın
Bir mühlet güneşten uzak durun

yaz aylarinda olan gunes yaniklarina ne l gelir 0 X2Iz9FPy

Yanık olan bölgeyi soğuk tutun ya da sık sık soğuk duş alın:

Güneşin altında sere serpe geçirdiğiniz bir günün sonunda ya da sonraki gün uyandığınız vakit güneş yanığı olan bölgede derecesine nazaran hayli makus bir acı hissetmeye başlarsınız. Bu noktada birinci yapmanız gereken o bölgeyi soğuk tutmaktır. Şayet güneş yanığı olan bölge geniş bir alanı kaplıyorsa direkt olarak duşa girmelisiniz.

İleri derecede bir güneş yanığı yoksa o bölge yara haline gelmeyeceği için soğuk kompres uygulayabilir ya da soğuk duş alabilirsiniz. Soğuk tesiri nedeniyle o bölgede süreksiz de olsa rahatlama hissedersiniz. Soğuk tesiri tıpkı vakitte güneş yanığı kaynaklı iltihap oluşumunu da engelleyecektir.

İçeriğinde aloe vera ya da zeytinyağı bulunan nemlendiriciler kullanın:

Zeytinyağının mucize tesirleri yaşadığımız topraklarda binlerce yıldır biliniyor. Aloe veranın mucizesi ise yeni yeni duyulmaya başladı. Her ikisinin de saymakla bitmez yararları ortasında küçük yaraları güzelleştirmek ve cildi nemlendirmek var. Bu açıdan bakarsak doğal bir düzgünleştirme prosedürü sunduklarını söylemek mümkün.

Rastgele bir markete ya da eczaneye girdiğiniz vakit karşınıza kesinlikle pek çok farklı marka tarafından üretilmiş sayısız zeytinyağlı ya da aloe veralı nemlendirici krem çıkacaktır. Bu kremlerden size en uygun olanı kullanarak güneş yanığı olan bölgeyi nemlendirebilir ve hem acısını dindirebilir hem de düzgünleşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Kabarcıkları sakın patlatmayın:

Güneş yanığı ve gibisi cilt hasarları oluştuğu vakit bedenin savunma sistemi devreye girer ve hasar olan bölgede su toplayarak karşımıza kabarcıklar çıkartır. Bu kabarcıklar bedenin kendi kendini tedavi etme prosedürü olduğu için mutlaka müdahale edilmemelidir. Kabarcıkların üstü de nemlendirilmeli ve hatta bir bezle örtülerek korunmalıdır.

yaz aylarinda olan gunes yaniklarina ne l gelir 1 HJ1LlOgP

Cildinizin soyulan yerlerini yolmayın:

Listede uygulanması en sıkıntı unsurlardan biri bu olsa gerek zira güzelleşmeye başlayan bedenin eski derisini dökerek tatlı tatlı kaşınmasına karşı koymak neredeyse imkansız. Anlaşılacağı üzere cildimiz hasar almış deriyi atıyor ve yerine yesyeni bir deri oluşturuyor. Bu değişimin kılcal damarlar üzerindeki tesiri nedeniyle de kaşınma muhtaçlığı hissediyoruz.

Soyulan cildinizi ne kaşıyın ne de yolun. Orayı da cildinizin öteki bölgeleri üzere nemlendirmeye devam edin. Sırf nemlendirme sırasında elinizi biraz sert bir halde sürterek meyyit derinin dökülme sürecini hızlandırabilirsiniz ancak sakın bir ucundan tutayım da tam yolayım üzere bir davranış sergilemeyin.

Bol bol su için:

Su, bedenimizin en büyük gereksinimi olduğu üzere tesirleri de gerçek bir mucizedir. Güneş yanığı ve gibisi cilt hasarlarında ya da hastalıklarda bedendeki bütün su hasarlı bölgeye çekilir ve böylelikle güzelleşme süreci hızlandırılır. Lakin bütün su o bölgeye çekildiği için bedenin geri kalanı susuz kalacaktır.

Güneş yanığının yaz aylarında meydana geldiğini, havanın çok sıcak olduğunu ve terlediğinizi de hesaba katarsak bu süreçte olağandan de fazla su içmeniz öneriliyor. Elbette bütün suyu bir anda içmeyin. Gün içinde nizamlı aralıklarla sık sık su içerek bedeninizin gereksinimi olarak ölçüsü karşılayın.

yaz aylarinda olan gunes yaniklarina ne l gelir 2 eiiirdF5

Güzelleşme sürecinde uykunuza dikkat edin:

Güneş yanıkları deri altında ya da deri üstünde iltihaplanma oluşturabilir. Bu ölçü arttığı vakit kesinlikle uzman bir tabibe görünmelisiniz. Fakat ufak iltihaplanmalar kendi kendine güzelleşecektir. Bu süreçte uygun bir gece uykusu uyumak, bedeninizin yanıklarla ve iltihaplarla gayretini güçlendirecektir.

Alkol ve sigara kullanımını sonlandırın:

Güneş yanığı ile alkol ve sigara kullanımı alakasız görünebilir fakat bu iki unsur bedeninize o kadar büyük hasar veriyor ki cildinizde oluşan kolay yaraların bile güzelleşmesi üzerinde olumsuz tesir yaratıyor. Bilhassa sigara kullanımı, iltihap oluşumunu hızlandırıyor ve düzgünleşme sürecini yavaşlatıyor. Şu meretleri artık bırakın.

yaz aylarinda olan gunes yaniklarina ne l gelir 3 9i3i54OU

Bir mühlet güneşten uzak durun:

Esasen güneşin ziyanlı ultraviyole ışınları yüzünden yanmışsınız ve canınız acıyor, bir de üstüne biraz daha güneşte kalmak emin olun can acınızı arttıracaktır. Aslında soğuğun düzgün geldiği bir yarayı güneşe maruz bırakmak ne kadar mantıklı bir düşünün. En azından güzelleşme sürecinde bir müddet güneşten uzak kalın ya da güneşte kalmak zorunda olduğunuz müddet boyunca o bölgeyi özel olarak koruyun.

Sıcak yaz aylarında güneşin kavurucu tesiri nedeniyle oluşan güneş yanıklarına âlâ gelen birtakım doğal formülleri ve bu metotları nasıl uygulayacağınızı anlattık. Anlattıklarımızın sırf hafif yanıklar için uygun olduğunu ve ileri derece yanıklarda kesinlikle en yakın sıhhat kuruluşuna giderek uzman bir tabibe muayene olmanız gerektiğini unutmayın.

Kaynak: https://www.webtekno.com/gunes-yanigina-ne-iyi-gelir-h123130.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu