Kripto Para

Yatırımcılar BTC ve ETH’de Devam Eden Likidite Şartlarından Telaşlı

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) likidite koşulları, Mayıs 2022’de yaşanan Terra çöküşünden bu yana en düşük seviyede bulunuyor.

Bitcoin ve Ethereum piyasalarındaki likidite şartları kötüleşmeye devam ediyor ve şu anda durum üç ay öncesine nazaran daha telaş verici bir halde. Bu durum, yatırımcıların kripto pazarındaki ani fiyat dalgalanmalarından tasa duymasına sebebiyet veriyor. 

BTC Pazar Derinliği, Mayıs 2022’den Bu Yana En Düşük Seviyede

Likidite, piyasanın istikrarlı fiyatlarla büyük alım ve satım buyruklarını karşılama kabiliyetini söz eder. Likidite şartlarını pahalandırmak için yaygın olarak kullanılan metrik, piyasa derinliğinin yüzde 2’sidir. Derinlik ne kadar kıymetliyse, bir varlığın o kadar likit olduğunu söylenir.

Paris merkezli kripto data sağlayıcısı Kaiko’dan alınan bilgiler, Bitcoin’in 15 merkezi borsadan toplanan USDT çiftleri için yüzde 2’lik pazar derinliğinin, FTX iflası sonrası yaşadığı düşük seviyeyi geçerek Mayıs 2022’den bu yana en düşük düzey olan 6.800 BTC’ye düştüğünü gösteriyor. Bu, Ekim ayının en yüksek düzeyi olan 15.000 BTC’den değerli ölçüde düşük bir düzey. Ethereum’un yüzde 2’lik piyasa derinliği ise, Binance liderliğinde Ekim ayından bu yana yarı yarıya düşerek 57.000 ETH’ye ulaştı. 

Konu ile ilgili yorumda bulunan Astronaut Capital Baş Yatırım Yetkilisi Matthew Dibb:” Düşük likidite, bilhassa alternatif kripto para ünitelerinde daha sert hareketler manasına geliyor” sözlerini kullandı. 

Dibb: “Boyut ticareti yapmaya çalışan fonlar, daha uzun mühletler boyunca TWAP’ye zorlanır, bu nedenle STX üzere kimi çizelgelerin son vakitlerde yürütülmüş üzere görünmesinin nedeni budur” diye ekledi. 

TWAP, varlığın vakit yüklü ortlama fiyatına yakın bir süreç yürütme fiyatı elde etmeye odaklanan algoritmik bir stratejidir. Diğer bir deyişle, büyük bir siparişi daha küçük ölçülere bölmeyi ve bunların piyasa üzerindeki tesirini en aza indirmek ve kaymayı azaltmak için kullanılan bir stratejidir. 

Kayma, bir sürecin yapılması beklenen fiyat ile alım/satım sürecinin gerçekleştirildiği gerçek fiyat ortasındaki farktır. Kayma çoklukla düşük piyasa likiditesi yahut yüksek oynaklık durumlarında meydana gelir.

Bu durumla ilgili de yorumlarda bulunan Matthew Dibb, şu sözleri kullandı: “Azalan piyasa derinliği, ilgili kayma ölçüsü nedeniyle birden fazla büyük fonun evvelkiyle tıpkı düzeyde kalmadığı manasına geliyor” tabirlerini kullandı. 

Piyasa derinliğindeki son düşüş, Bitcoin piyasasında azalan oynaklık bekletilerinin tam ortasına denk geldi. Kripto varlık idaresi şirketi Blofin’de bir yatırımcı olan Griffin Ardern’e nazaran, bu çeşit bir durum çoklukla ani volatilite patlamasına yol açıyor.

CryptoCompare data kaynağına nazaran, önümüzdeki 30 gün içinde beklenen oynaklığı ölçen Bitcoin Volatilite Endeksi (BVIN), en azından 2021’in başından bu yana en düşük düzey olan 56,39’a düştü

Amberdata tarafından izlenen bilgilere nazaran, Bitcoin’in  yedi günlük beklenen oynaklık ile yedi günlük gerçekleşen oynaklık ortasındaki fark negatife döndü. Kısa vadeli oynaklık beklentilerin düşük fiyatlandığını gösteriyor.

Ardern: “Yüksek oynaklığa elverişli bir ortam yaratılıyor ve derinlik düşük olduğu için, fiyatı etkilemek için sırf küçük bir ölçü alış/satış buyruğu kâfi oluyor. Bunun sonucunda piyasa yapıcıların riskten korunma faaliyeti, piyasa oynaklığını artırıyor” tabirlerini kullandı. 

Piyasa yapıcılar her vakit yatırımcıların alım satımlarının karşı tarafını fiyatlar ve fiyat dalgalandıkça destek varlığı alıp satarak piyasadan bağımsız bir portföy sürdürürler. Riskten korunma faaliyetlerinin Bitcoin’in spot piyasa fiyatını etkilediği biliniyor ve düşük piyasa derinliği yüzünden bu sefer çok büyük bir tesire sahip olabilir. 

Kripto piyasası likiditesi, Alameda Research ve FTX’in Kasım ayında iflas etmesinden sonra düşmeye başladı. Alameda, küçük ve büyük hacimli token’lara milyarlarca dolar likidite sağlayan en önde gelen piyasa yapıcılardan biriydi. Şirketin iflas etmiş olması, arbitraj ve yüksek frekanslı ticaret firmaları da dahil olmak üzere birçok ticaret faaliyetini çökertti ve Genesis üzere önde gelen piyasa yapıcılara ziyan verdi. 

Kaynak: https://www.coinkolik.com/yatirimcilar-btc-ve-eth-de-devam-eden-likidite-kosullarindan-endiseli/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu