Kripto Para

Yasa Dışı Pazar Yeri Hydra Market’in Yöneticisi Tutuklandı

Bitcoin’in (BTC) başını çektiği kripto paraların gelecekte internetin para ünitesi olacağının varsayım edildiğini biliyoruz. Lakin bu dijital para ünitelerinin birçok yasa dışı şeyin döndüğü internetin karanlık tarafında da kullanıldığı bilinen bir gerçek. Geçtiğimiz hafta yetkililerin bu bahiste bir atılım yaptığını ve dünyanın en büyük darknet pazar yerlerinden birinin kapatıldığını sizlere aktarmıştık.

Kara para aklama üzere kabahatlerin önüne geçmeye çalışan Alman yetkililer, ‘Hydra Market’ olarak isimlendirilen ve uyuşturucu, kara para aklama üzere birçok yasal olmayan şeyin yer aldığı bir pazar yerini kapatmıştı. Ayrıyeten, 17 milyon civarı müşterinin ve 19 binden fazla satıcının bulunduğu Hydra’dan 25 milyon dolar kıymetinde Bitcoin’in ele geçirildiği de söz edilmişti. Artık de devam eden bu soruşturma kapsamında kıymetli bir gelişme yaşandı.

Hydra’nın yöneticisi olduğu sav edilen bir Rus tutuklandı

yasa disi pazar yeri hydra marketin yoneticisi tutuklandi 0 LcFqTwEZ

Açıklamalara nazaran birçoklarının Ruslardan oluştuğu platformun yöneticisi olduğu kestirim edilen bir Rus, Moskova’daki yetkililer tarafından alınan bir kararla tutuklandı. Tutuklamanın 11 Nisan günü gerçekleştiğini aktaran Rus yetkililer, Dmitry Olegovich Pavlov isimli bu kişinin; uyuşturucu üretimi, satışı ve dağıtımı üzere mevzulardan suçlandığını belirtirken 20 yıla kadar mahpus cezası ile karşılaşabileceğini aktardı.

Bunun yanı sıra Pavlov’a yönelik daha evvel de ABD’den birtakım suçlamaların yöneltildiğini aktaralım. ABD Adalet Bakanlığı, 5 Nisan günü yaptığı açıklamada Pavlov’a uyuşturucu dağıtma ve kara para aklama kabahatlerinden hata duyurusunda bulunduğunu duyurmuştu. Bunun yanı sıra ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan bir mahkemeden gelen bir iddianamede de Pavlov’un Hydra’nın yöneticisi olduğu tabir edilmişti.

Ek olarak Rus gazetesi Kommertstant’ın bir haberine nazaran Pavlov, verdiği bir röportajda bu tutuklama yaşanmadan evvel 6 Nisan günü ABD’nin suçlamalarını medyadan öğrendiğini, yetkililerin onunla bağlantıya geçmediğini belirtti ve kendini savundu. Pavlov BBC’ye verdiği demeçte kendi şirketinin tüm gerekli lisanslara sahip olduğunu ve rastgele bir internet sitesi yönetmediğini kaydetti. Lakin artık gelen haberler Pavlov’un bu açıklamalarına karşın belirtilen hatalardan tutuklandığını ortaya koydu.

Kaynak: https://www.webtekno.com/hydra-yoneticisi-oldugu-dusunulen-rus-tutuklandi-h122826.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu