Teknoloji Haberleri

Yapay Zeka İle Güçlendirilen Beyin Dalgaları Sayesinde Göremediğimiz Şeyler Görünür Hale Gelecek

Bilim insanları göremediğimiz şeyleri görmemizi sağlamak için yapay zekayı kullanmaya karar verdi. Glasgow Üniversitesi’nden araştırmacılar, insanların beyin dalgalarını algoritmaya entegre ederek ‘hayalet görüntüleme’ ismi verilen bir yöntem meydana getirdi. Şu anda Süpermen gibi x-ışını görüşüne sahip olmasak da yakında insanların böyle yeteneklerinin olmasının muhtemel olduğu belirtiliyor.

Bu teknikle insan gözü beynin bir duvardaki zar zor görülebilen yansımaları nasıl işlediğini analiz ederek, görüşten kaçan nesnelerin temel ayrıntılarını yeniden oluşturabiliyor.

yapay zeka ile guclendirilen beyin dalgalari sayesinde goremedigimiz seyler gorunur hale gelecek 0 zrXyzNaV

Normalde bu tür teknolojiler, lazer ışığını bir yüzeye ve sonra bir kamera sensörüne geri ışınlamayı ve ardından nesneyi tanımlamak için algoritmalar kullanılmasını içeriyor.

Yeni çalışmada araştırmacılar kamerayı insan gözüyle değiştirdi.

Tasarlanan deney düzeneğinde insan gözünün göremediği gizli nesne, bir projektörden gelen ışığın bir kartonda oluşturduğu desenlerdi.

İnsan katılımcılar ise beyaz bir duvarda yalnızca dağınık ışığı görebilecek şekilde konumlandırıldı. Yani bakış açısı tek başına orijinal nesneyi seçecek kadar net değildi.

Yapay zeka desteği de işte bu noktada devreye girdi.

yapay zeka ile guclendirilen beyin dalgalari sayesinde goremedigimiz seyler gorunur hale gelecek 1 hLwJyNv7

Katılımcılar beyinlerindeki görsel kortekslerindeki sinyalleri okuyabilen bir kask taktı. Bu sinyaller, saçılan ışığın kodunu çözebilen ve nesneyi tanımlayabilen yapay zeka algoritmalarını çalıştıran bir dizüstü bilgisayara bağlıydı.

Yaklaşık bir dakikalık gözlemlerin ardından sistem, hedeflenen her nesneyi doğru bir şekilde yeniden oluşturabildi.

Bilim insanları elde ettikleri bulguları bu ay göz teknolojileri firması Optica Görüntüleme ve Uygulamalı Optik Kongresi’nde sunacak.

yapay zeka ile guclendirilen beyin dalgalari sayesinde goremedigimiz seyler gorunur hale gelecek 2 vzP6jWe3

Glasgow Üniversitesi’nde kuantum teknolojileri profesörü Daniele Faccio, ‘Bu çalışmanın bir gün insan ve yapay zekayı bir araya getirmek için kullanılabilecek fikirler sağladığına inanıyoruz’ diye konuştu:

Bu çalışmada sonraki adımlar, 3D derinlik bilgisi sağlama yeteneğini genişletmekten, aynı anda birden çok izleyiciden gelen birden çok bilgiyi birleştirmenin yollarını aramaya kadar uzanıyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/yapay-zeka-ile-guclendirilen-beyin-dalgalari-sayesinde-goremedigimiz-seyler-gorunur-hale-gelecek-1083980

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu