Yandex Teslim Robotları Teste Başladı

1 dk


Rus İnternet devi Yandex, teknolojik cephaneliğine son eklenen bağımsız teslimat robotlarını test etmeye başladı.

Yandex.Rover olarak adlandırılan bu robotlar firmanın kendi kendisine sürüş araba ünitesinden uyarlanmış teknolojiyi kullanarak, ufak paketler taşıyan, yürüyüş hızlarında döşemeleri gezebilen, kabin tarzı bir fonksiyon görüyor.

Sık sık ‘Rusya’nın Google’ı olarak tariflenen Yandex, özerk teslimattan, bilhassa de restoran teslimat hizmeti olan Yandex.Eda’nın, Rusya’nın Sberbank ile ortak girişimi olan e-ticaret kolu Yandex.Market’in ve son vakitlerde faydalanabileceği bir dizi hizmet işletiyor. Yandex.Lavka’da market alışverişi teslimatı amacıyla hizmet vermeye başladı.

Yandex’in testine devam edildi.Rover, Moskova’nın merkezinde, cihazın kendi başına hareket ettiği fakat insan denetiminde bulunduğunu belirtti.

Teknoloji mükemmelleştiğinde, Yandex başka şirketlere robot satmayı ve bunları şirket depolarında kullanmayı düşünecek.

Yandex’in kendi kendisine sürüş şefi Dmitry Polishchuk, sahip olunan teknolojilerin uyarlanmasının Yandex.Rover’ın süratli bir şekilde gelişmesine yardımcı olduğunu ve ileriye dönük kullanımlarının iyimser olduğunu söyledi.

Polishchuk, “Bunun gibi robotların yakın ileride detaylı uygulamalara sahip olacağını düşünüyorum. “Lojistikte“ son kilometre ”aşaması amacıyla vazgeçilmez duruma gelebilirler.”

Yandex, sürücüsüz otomobillerini 2017 senesinde test etmeye başladı. Moskova dışındaki Skolkovo ve Innopolis teknoloji parklarında, sürücüsiz taksiler test yerlerinde etkinlik gösteriyor.

2018 sonunda, Yandex İsrail’de etkinlik göstermek üzere bir lisans aldı ve 2020’den itibaren ABD odaklı testlere başlayacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

41
5 Paylaşım, 41 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
0
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
1
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
3
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
1
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir