Sıradaki içerik:

Google’ın Stadia Hizmeti Sayesinde 4K 60FPS oynayabileceksiniz

e
sv

Xiaomi Gizlilik İhlali İddiaları Duyuru Yaptı:

252 okunma
avatar

Çağrı

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bildiğiniz gibi teknoloji devi Xiaomi amacıyla ”Xiaomi kullanıcılarını tedirgin eden iddia!” isimli bir haber sizlere iletmiştik. Bu haberde Çin odaklı teknoloji devinin kullanıcılarının saklılığına ehemmiyet vermediği ve onları aktif bir şekilde izlediğinin iddia edildiğini aktarmıştık. Forbes doğrulusunda yayımlanan bir raporda Xiaomi saklılık ihlali ile kendi kullanıcılarını detaylıca takip ettiği öne sürülmüştü. İşte bu iddialar amacıyla şirketten resmi bir açıklama geldi, işte o açıklamanın detayları…

Xiaomi saklılık ihlali iddiaları amacıyla duyuru yayımladı

Peki iddia neydi ve Xiaomi neye cevap verdi? Forbes’ta yayımlanan raporda, kayıt işlemlerinden sonra elde edilen bulguların Alibaba doğrulusunda yönetilen sunuculara gönderildiği aktarılıyordu. Bununla beraber Forbes, Xiaomi ile alakalı tarayıcı girdilerinin incelendiği belirtmişti.

Resmi internet sitesinden bir duyuru yayımlayan şirket, söz hususu hale da açıklık getirmiş oldu. Şirket duyurduğu duyuruda şu sözlerle giriş yapmış oldu:

” Dün, Xiaomi’nin tarayıcı veri toplama ve depolama sürecimizle alakalı birkaç hatalılık ve hatalı yorum tespit edilen saklılık siyasetine dair bir yazı yayımlandı. Aşağıda konumumuzu destekleyen yedekleme dokümanları ile mühim açıklamalar sunuyoruz.”

Kısaca süreci izah eden şirket muhakkak açık şekilde kullanıcı gizliliğini ihlal edecek bir ismim atmadıklarının altını çiziyor. Şirket her marka gibi sistem bilgileri, tercihler, kullanıcı arayüzü ve özellik tüketimi, cevap hızı, performans ve hafıza tüketimi gibi detayların kullanıcılardan topladığını aktarıyor.

Bu bilgileri toplamanın kullanıcıların gizliliğini ihlal etmediğini aksine kullanıcı tecrübesini ilerletmek ismini yararlı olduğunu bildiren Xiaomi, kullanıcıların daha iyi deneyimlerle karşılaşması amacıyla şahsi olmayan bu bilgileri topladıklarını aktarıyor.

Xiaomi kullanıcılarının verilerini saklı tutuyor mu?

Söz hususu veri toplama iddialarında kullanıcılar tarayıcıya girildiğinde “Incognito” yani saklı mod ile girilse bile bireyin bilgilerinin toplandığı aktarılmıştı.

Xiaomi bu süreci şeffaf bir şekilde öyle işlemediğini Mi Account’un direkt açılması halinda tarayıcı bilgilerinin sunucu içersinde saklandığını aktarıyor.

Bu halde şirket saklı mod açıkken muhakkak verilerin toplanmadığının da altını çizmiş oluyor. Bu hali tanımlamak adına alınan kodları da gösteren şirket saklılık sertifikaları ile bu duyuruyu tamamlıyor.

Xiaomi doğrulusunda yayımlanan raporu detaylıca okumak istiyorsanız sizin amacıyla bağlantı bırakıyoruz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.