Sıradaki içerik:

Redmi Watch Akıllı Saati Duyruldu!

e
sv

Xiaomi Anlamı Nedir? İşte Detaylar

1380 okunma

Xiaomi CEO Lei Jun, “Xiaomi” isminin nereden geldiğini belirtti ve ismin, markanın vardığı değerde bir ciddiye sahip olmadığını belirtti. Jun’a göre asıl mühim olan isim değil şirketin sahip bulunduğu teknoloji ve satışa sunmuş bulunduğu ürünler.

Son birkaç senede bilhassa akıllı telefon sektöründe Çinli markaların inkar edilemez bir yükselişinin bulunduğunu söylemek mümkün. Bununla beraber Çinli markaların satışları ve tanınmışlığı artıyor olmasına rağmen bilhassa batı ülkelerindeki kullanıcılar markaların adlarını telaffuz etmekte hala zorlanıyorlar.

Xiaomi, aşağı yukarı 10 yıllık, genç diyebileceğimiz bir şirket olmasına rağmen akıllı telefon piyasanın sözü geride bıraktığımız oyuncuları arasında yer almayı başarmış durumda. Peki hiç “Xiaomi” sözcüğünün ne manaya geldiğini merak ettiniz mi? Kısa vakit önce birtakım girişimciler ile bir araya gelen Xiaomi CEO’su Lei Jun, bu sorunun yanıtını paylaştı.

Aktarılan verilere göre kurucuları, o vakit şimdilik adı belli olmayan marka amacıyla isim aratışındayken Türkçe karşılığı “Kızılyıldız”, “Kırmızı Biber” ve “Siyah Pirinç” olan isim tavsiyeinde bulundular. Son olarak şirketin ismi amacıyla Pirinç (Çincesi “Mi”) demeyi tavsiye ettiğinde ise yatırımcı Liu Qin, “İnternet, tabiatı gereği kaçamak yapmaya meyillidir.” diyerek şirketin isminin Xiaomi olmasını tavsiye etti ve bu tavsiye kabul edildi.

“Xiaomi” isminin markaya kattığı değer ile alakalı de konuşan CEO Lei Jun, bir şirketin iyi ürünleri yoksa, kullanıcı deneyimine ehemmiyet vermiyorsa adının ne bulunduğunun mühim olmadığını, buna rağmen iyi ürünlere, kullanıcı deneyimine ve çekirdeğe sahip olan bir şirketin kolay bir isimle dahi başarılı olma ihtimalini ifade etti.

Kısacası Lei Jun’a göre isim, markanın nasıl bir değere sahip olacağı konusu ile alakalı nerdeyse hiçbir tesire sahip değildir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.