Oyun

Xbox Series S sahiplerine müjde!

Microsoft, 2020 yılının son çeyreğinde Sony’nin PlayStation 5 oyun konsolunu tanıtmasından kısa bir müddet sonra Xbox Series S ve X isimlerinde 2 yeni eserini tanıttı. Bugün ise oyun geliştiriciler için tasarladığı yeni GDK’yı (Game Development Kit- Oyun Geliştirme Kiti) paylaştı. Bunun bilhassa Xbox Series S modelinde büyük bir performans artışı sağlayacağı belirtiliyor. İşte detaylar…

Xbox Series S, performans artışı ile şaşırtacak!

Microsoft tarafından satışa sunulan Xbox Series S, serinin X modeli ve de PlayStation 5 kadar güçlü değil. Ama buna karşın 4K takviyeli olarak piyasaya sunuldu. Lakin birçok oyuncunun bildiği üzere en âlâ senaryoda bile oyunları lakin 2K 120 Fps oynatabiliyor. Hatta birçok AAA kalite üretimde Full HD’nin üzerine çıkamıyor.

xbox series ssahiplerine mujde 0 L4YpZTE1

Tabii bu durum birçok kişi için kabul edilebilir. Çünkü yurt dışında 300 dolar, Türkiye’de ise 5 bin 399 TL’den satışa sunuldu. Üstelik rakipleri olan Series X ve PS 5’ten çok daha uygun olduğu halde yeni teknolojileri ve yeni tecrübeleri yaşatmayı başardı.

Fakat tekrar de içerisinde bulunan donanımın yüksek performans beklentisi olan kullanıcılarını tatmin etmesi epeyce sıkıntı. Zati Microsoft da bunun farkında olduğu için yazılım tarafında kimi geliştirmeler yaparak durumu dengelemeye çalışıyor.

Bu doğrultuda ise bugün itibariyle geliştiriciler ile yeni bir GDK, yani Oyun Geliştirme Kiti paylaşıldı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya nazaran bu yeni yazılım konsolun oyunları çalıştırmak için kullandığı bellek ölçüsünü tekrar düzenliyor. Birebir vakitte optimizasyon sürecinde de geliştiricilerin elini zenginleştiriyor.

Bu kiti kullanılarak geliştirilen oyunlar ve yeni güncelleme paketlerinden sonra ise direkt olarak performansa tesir edecek değişimler bekliyoruz. Natürel bu mutlaka Series X yahut PS 5’e denk bir rakip olacağı manasına gelmiyor. Fakat hissedilebilir bir fark görüleceği söyleniyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/xbox-series-s-gdk-performans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu