Yazılım

Windows 11’i ele geçiren Play Store virüsüne dikkat!

Geçen yılın sonuna yanlışsız piyasaya sürülen Windows 11, şimdi kararlı sürümde kullanılamıyor olsa da çok kıymetli bir yeniliği: Android uygulama dayanağını bünyesinde barındırıyor.

Android uygulamaları olağanda Windows 11’e Amazon Appstore aracılığıyla yükleniyor. Fakat son vakitlerde bilgisayara Google Play Store kurabildiğini argüman eden kimi üçüncü taraf yazılımlar türemeye başladı. Bunlardan bir tanesi olan Windows Toolbox isimli aracın ise berbat niyetli bireylere hizmet ettiği ortaya çıktı.

Makûs gayeli yazılımlar yüklüyor

Windows Toolbox birinci olarak GitHub’da yayınlandı. Windows 11’i temizleme, Office ve Windows’u aktifleştirme üzere fonksiyonları olduğu belirtilen aracın tıpkı vakitte, Windows 11’de Android uygulaması çalıştırmak için gerekli olan “Android için Windows Alt Sistemi”ne Play Store’u ekleyebildiği tez ediliyordu.

windows 11i ele geciren play store virusune dikkat 0 MInX3IgJ

Başlangıçta yararlı üzere gözüken bu aracın aslında bilgisayara makûs hedefli uygulamalar, Chrome uzantıları ve çeşitli yazılımlar yüklemek için bir PowerShell komut evrakı çalıştırmak üzere geliştirilmiş bir truva atı virüsü olduğu ortaya çıktı. Bleeping Computer’a nazaran Windows Toolbox yüklendiği bir bilgisayarda şunları yapıyor:

Kullanıcı uygulamayı etkinleştirdikten sonra PowerShell komut belgesi çalışıyor, Windows 11 işletim sisteminde kapalı bir C:systemfile klasörü oluşturarak Chrome, Edge üzere tarayıcı profillerini bu klasöre kopyalıyor. Ayrıyeten kullanıcıları farklı sitelere otomatik olarak yönlendiren Chromium tabanlı bir uzantıyı da tarayıcıya yüklüyor.

windows 11i ele geciren play store virusune dikkat 1 RRAzPahL

Bu uzantı sayesinde, örneğin whatsapp.com’u ziyaret eden bir kullanıcı finansal bilgilerini ve ferdî datalarını ele geçirmek için yapılmış sitelere yönlendiriliyor. Şayet Windows Toolbox’u yüklediyseniz, Kontrol Masası’ndaki Programlar ve Özellikler kısmına girip bir an evvel kaldırmanızda yarar var.

Windows 11, Play Store dayanağına sahip değil

Şu anda Windows 11 resmi olarak Google Play Store mağazayı desteklemiyor. Android uygulamalarını sırf Amazon Appstore ile yükleyebilirsiniz. Amazon Appstore dışındaki uygulamaları APK belgesi aracılığıyla yükleyebilen üçüncü taraf yazılımlar da var lakin bunları güvenilirliği her vakit tartışmaya açıktır.

Sizler bu bahiste neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/windows-11-play-store-virusu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu