Yazılım

Windows 11, yıllardır beklenen özelliğe kavuşuyor!

Windows 11, Microsoft tarafından geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürüldü. Çıktığı birinci vakitlerde birçok kusur nedeniyle kullanıcılar tarafından tenkit yağmuruna tutuldu. Bunların büyük çoğunluğunu tahlile kavuşturan şirket, şu ortalar yeni özellikler üzerinde çalışıyor. Microsoft, Windows 11 kullanıcıların merakla beklediği ekran kaydı özelliğini Insider kullanıcılarına sundu.

Windows 11’in Ekran Kaydı özelliği, Insider kullanıcılarına sunuldu!

Windows kullanıcıları daha öncesinde ekran kaydı almak için OBS Studio yahut Bandicam üzere üçüncü taraf yazılımlara başvurması gerekiyordu. Bu durum tecrübesi hayli berbat etkiliyordu ve bunu gören şirket, nihayet harekete geçti.

windows 11 yillardir beklenen ozellige kavusuyor 0 uCbbqvZj

Windows 11’de Ekran Alıntısı Aracı üzerinden ekran kaydı alma özelliği, Daha öncesinde test hedefiyle sırf Insider’daki Dev kanalına sunulmuştu. Artık ise 22621.1245 ve 22623.125 sürümleri ile tüm Windows Insider kullanıcıları için yayınlandı. Yeni özelliğe erişmek için Ekran Alıntısı aracının 11.2212.24.0 yahut daha yüksek bir sürümü yüklü olmalı.

Ekran kaydı almak için ekranın tamamını yahut belli bir alanını seçebilmek mümkün. Bu sayede sonradan kırpma süreci yapmanız gerekmez. Kayıt sırasında duraklatma yapabilirsiniz. Öte yandan görüntü belgesi, MP4 formatında kaydedilir ve uyumlu bir oynatıcıdan izleyebilirsiniz.

Ekran kaydı özelliği ile en fazla kaç dakika kayıt alınabileceği şimdi bilinmiyor. Öte yandan uygulamanın, daha düşük boyutlu görüntü için art planda evrak sıkıştırma yapıp yapmadığı hakkında net bir bilgi yok. Önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgi paylaşılacaktır.

windows 11 yillardir beklenen ozellige kavusuyor 1 6Ccq9aub

Ekran kaydı özelliğine sahip Ekran Alıntısını aracının tüm Windows 11 kullanıcılarına sunulacağı tarih ise belirsizliğini koruyor. Lakin kestirimler, önümüzdeki ayları işaret ediyor. Bunların yanı sıra 22621.1245 ve 22623.125 güncellemeleri ile birtakım meseleler da tahlile kavuştu. Sürüm notları şu biçimde;

Görev Çubuğu

  • Hızlı Ayarlar ile etkileşimle ilgili değerli bir ShellExperienceHost çökmesi düzeltildi.

Görev Yöneticisi

  • Görev Yöneticisinin çökmesine neden olan birkaç sorun düzeltildi.
  • Gezinme bölmesi görünmeden evvel Vazife Yöneticisi’ni bu kadar geniş yapmak zorunda kalmamalısınız.
  • Metin boyutu yükseltildiyse, arama kutusu artık başlık çubuğu metniyle çakışmaz.
  • Metin boyutu yükseltildiyse, irtibat kutularındaki metnin kesildiği durumları ele almak için kimi ince ayarlar yapıldı.
  • Başlık çubuğunun belli kısımlarının pencereyi sürüklemek için kullanılamaması sıkıntısını giderir.

Peki sizler Windows 11’in ekran kaydı özelliği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce gerekli miydi? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/windows-11-ekran-kaydi-ozelligine-kavusuyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu