Donanım

Windows 10 heyetim USB’si nasıl hazırlanır? [2023 Güncel]

Güncelliğini yitirmiş, art planda yılların yorgunluğunu barındıran bilgisayarlarınız için en sağlıklı tahlil tekrar kurulumdur. Günümüzde yeni bir işletim sistemi kurmanın en sağlıklı yolu USB bellek kullanmak. Bu kapsamda Windows 10 heyetim USB’si nasıl hazırlanır? sorusunu sizler için cevapladık.

Öncelikle inançlı bir internet irtibatına muhtaçlığımız var. Akabinde boş bir DVD yahut flash bellek gerekli. Şahsî bilgilerinizin güvenliği açısından aygıtların boş olmasını tercih edin.

Adım adım Windows 10 heyetim USB’si hazırlama

Bu şoförler en az 8GB kapasiteye sahip olmalı. Gerekli diskleri elde ettikten sonra Windows 10 heyetim USB hazırlığı için ikinci adıma geçiyoruz.

İkinci adımdayız. Süratli bir Windows tecrübesi için suramı UEFI olarak gerçekleştirmemiz gerekiyor. UEFI Windows işletim sistemine sahip cihazlarımızda çağdaş BIOS olarak karşımıza çıkıyor.

windows 10 heyetim usbsi nasil hazirlanir 2023 guncel 0 BlCjVmqQ

Bu yazılım bilgisayarımızın açılma, kapanma, uyku moduna geçişleri üzere süreçleri çok daha süratli yapmasına imkan sağlıyor. Bu yüzden Windows 10 heyetim ve Windows 10 format USB ‘sini UEFI olarak hazırlamayı tavsiye ediyoruz.

Üçüncü adımda en aktüel Windows 10 ISO’sunu indiriyoruz. Sonuncu sürümlere buradan ulaşabilirsiniz.

Dördüncü adımda Rufus yazılımını indirin. Buraya tıklayarak Rufus yazılımını indirebilirsiniz. Akabinde USB belleği bilgisayara takın ve Rufus’u çalıştırın.

Beşinci adımda “önyükleme seçimi” butonundan indirdiğiniz Windows 10 ISO’sunu seçin. ISO evrakı seçimi akabinde Rufus gerekli olan tüm ayarlamaları yapacaktır.

windows 10 heyetim usbsi nasil hazirlanir 2023 guncel 1

Rufus gerekli ayarlamaları bitirdiğinde aşağıdaki denetimleri yapmanız gerekmektedir.

  • Güncel bir bilgisayara heyetim yapıyorsanız “disk kısım düzeni” butonunda UEFI yahut GPT seçili olmalıdır.
  • 2012 ve daha eski bilgisayarlarda tekrar “disk kısım düzeni” butonundan GPT yerine MBR seçimi yapın.
windows 10 heyetim usbsi nasil hazirlanir 2023 guncel 2 Gjt5Nbu2

Altıncı adımda ise Başlat tuşuna basarak Windows 10 ISO evrakınızı diske yazma sürecini başlatın. Unutmayın! Bu süreçle birlikte diskinizdeki tüm evraklar silinecektir.

windows 10 heyetim usbsi nasil hazirlanir 2023 guncel 3 IW4JEs7V

Rehberimizdeki tüm adımları dikkatli bir formda uyguladığınızda Windows 10 heyetim ve Windows 10 format USB donanımınız hazır olacaktır. Suram USB’sini kullanarak format ve tekrar suram süreçlerinizi adım adım nasıl gerçekleştireceğinizi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Konuyla alakalı görüş, yorum ve tekliflerinizi aşağıda yorum kısmından bizlere göndermeyi unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/windows-10-kurulum-usb-nasil-hazirlanir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu