Sıradaki içerik:

En Yüksek 5G İndirme Hızına Sahip İlk 10 Ülke

e
sv

Wikipedia’nın Güvenini Sarsan”27 Bin Tane Başlık Girişi”

709 okunma

Türkiye’nin Wikipedia geçmişi pek de parlak değil. Geçen senenin Aralık ayında erişime kapatılan Wikipedia, tam bir senenin sonrasında 15 Ocak 2020 tarihinde resmi olarak açılmıştı. Türkiye’de bu kadar vakit kapalı kalmasının sebebi ise girilen birtakım bulguların ”yanlı ve yanlış” olmasıydı. Pek çok ülke bu noktada Türkiye’yi eleştirse de Wikipedia amacıyla girilen 27 bin başlık girişi, kafaların karışmasına ve aynı vakitte platformun güvenirliğini yine düşünmeye namacıyla oluyor. Wikipedia güvenirlik bozukluğu ile yine gündemde!

Wikipedia güvenirlik bozukluğu ile gündeme geliyor


İnternet üzerinden bir tetkik yapıyorsanız, hangi dil ile ararsanız arayın(popüler ve aktif olarak sarfedilen diller) neticeler arasında Wikipedia’yı da görürsünüz. Önemli bir internet ansiklopedisi olan platform, maalesef gündeme güvenirlik bozukluğu ile geliyor.

The Guardian gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde yaşanan gelişmeler, platforma olan güveni sarsıyor. Yaşanan olayda ABD’li bir genç bilmediği bir dilde 27 bin başlık girişi yaptı. İskoçya’nın ulusal dilinden pek çok içerik de platformda konumunu alıyor. İşte söz hususu ABD’li genç, ulusal İskoç dilini bilmiyor olmasına rağmen, bu noktada imal edilen başlıkların yüzde 49’una imza atmış durumda.

Bu vakası ise bir Reddit kullanıcısı olan Ultach keşfediyor. AmaryllisGardner kullanıcı adıyla girişler yapan genci fark eden Reddit kullanıcısı, 2018 tarihi itibariyle, 19 yaşındaki gencin toplamda 27 binden çok başlık girişi yazdığını belirleme ederken, aynı vakitte 200 bine yakın da planlama yaptığını da fark ediyor.

AmaryllisGardner’ın yazdığı yazıların çoğu, genelde hatalı yazılmış olan İskoç kelimelerini içeriyor ve dil bilgi kapasitesi kurallarının da çoğuna uyulmamış. AmaryllisGardner, Amerikan İngilizcesi ile yazılmış cümleleri ulusal İskoç diline çevirmek amacıyla Google Translate gibi bir çevirici kullanmış. Kimsenin bu hali senelerce fark etmemiş olmasının sebebi ise İskoçça Wikipedia’nın pek de tanınmış olmamasında yatıyor.

İnternet sitesinin yöneticilerinden biri olan Wikipedian MJL, “Kimse İskoçça Wikipedia’nın geliştirilmesini önemsemedi. Birisi ismim atana kadar fark edilmedi zira kimse uğraşmadı. O şahsa hiçbir vakit rehberlik edilmedi. Makaleler çok kötü bir şekilde hatalı çevrildi.” diyor.

İskoçça nesli tükenmekte olan bir dil ve Wikipedia topluluğunun bundan sonra bütün girişlerle ne yapacağına karar vermesi gerekiyor. Bazıları, internet sitesinin AmaryllisGardner’ın katkılarını, yarardan çok zarar verdiğini düşünüyor ve yazdığı içeriklerin de silinmesi gerekliliğini düşünüyor. İlerleyen süreçte az sarfedilen başka dillerin Wikipedia sayfalarında söz hususu bozukluğun yaşanıp yaşanmadığını göreceğiz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.