Gündem

Wikipedia için bir devrin sonu!

Wikipedia’yı işleten kar amacı gütmeyen şirket olan Wikimedia Foundation (WMF), artık kripto para ünitesinde bağış kabul etmeyeceğini açıkladı.

Wikipedia için bir devrin sonu!

WMF’den yapılan bir güncelleme, “bir bağış aracı olarak kripto para ünitesinin direkt kabulünü durdurmaya karar verdiğini” belirtiyor ve ayrıyeten, yayınlanan bir rapora nazaran, kripto para ünitesindeki daha fazla bağışın kabul edilmesini kısıtlayacak olan Bitpay hesabını kapatacağını tez ediyor.

WMF topluluğunun 300’den fazla üyesiyle uzun süren bir tartışmanın akabinde, çoğunluk kripto bağışlarını ortadan kaldırmak için 234’e 94 oy verdi. Wikimedia Vakfı, 2014’ten beri kripto para ünitesi bağışlarını kabul ediyor.

Daha ikna edici nedenlerden kimileri, Bitcoin’in ekolojik tesirleri , dolandırıcılık mümkünlüğü ve WMF’nin klâsik ödeme araçlarına kıyasla kripto para ünitesinde çok az ölçüde katkı almasıydı.

WMF, 2021’de Bitcoin bağışlarında 130.100,94 dolar topladığını ve alınan toplam katkı ölçüsünün yalnızca %0,08’ini oluşturduğunu bildirdi. Topluluk onayından sonra bir iç tartışma devam etti ve WMF nihayetinde kripto katkılarını askıya almaya karar verdi.

Daha evvel, Nisan ayında yüzlerce Wikipedia editörünün ilgili çevresel sıkıntılar nedeniyle kripto bağışlarını kabul etmemeye çağırdığı gündeme gelmişti.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/wikipedia-icin-bir-devrin-sonu-62721e9bf50aef29776c854f

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu