WhatsApp’ın Uyguladığı Kısıtlama Amacına Ulaştı

3 dk


Mesajların iletilme sayısında yeni bir sınırlamaya giden WhatsApp, yeni programın sonuçlarını paylaştı. WhatsApp’tan oluşturulan açıklamada, yeni kısıtlama yardımıyla iletilen mesajların küresel olarak yüzde 70 oranında azaldığı açıklandı.

Koronavirüs salgınının bütün dünyada etkili olması, salgınla alakalı asılsız bulguların de kısa vakitde yansımasına başlamasına neden oldu. Son olarak koronavirüsün 5G ile yansıdığı söylentisi, İngiltere’de 5G baz istasyonlarına saldırılar gerçekleşmesine neden olmuştu.

Koronavirüsle alakalı asılsız haberlerin yayılmasında en mühim vasıta sosyal medya ağları ve mesajlaşma programları oldu. Virüs salgınına karşı tedbirler almaya çalışan hükümetler, asılsız bulguların yansımasını tedbir amacıyla sosyal medya ağlarından ve mesajlaşma programlarından tedbirler almalarını istiyorlar.

Facebook, hükümetlerin bu talebi tarafında tedbir olarak mesajlaşma programı WhatsApp’ta iletilen mesajların sınırlanması programında bir farklılık yaptı. Facebook’un farklılığınden önce WhatsApp’ta mesajlar aynı anda 5 şahsa iletilebiliyordu. Facebook bu iletim sayısında farklılık yaparak bir defa 5 şahsa iletilen mesajın daha sonra toplu olarak iletilmesini engelledi.

WhatsApp’ın yalan haber tedbire tedbirleri işe yaradı!

Nisan ayının başında oluşturulan farklılığın meydana çıkardığı sonuçlar, bugün WhatsApp doğrulusunda açıklandı. WhatsApp’tan oluşturulan açıklamada, yeni programın sonrasında küresel olarak iletilen mesajların yüzde 70 oranında düştüğü belirtildi.

WhatsApp sözcüsünün yaptığı açıklamada, “Kısa bir vakit evvelce ‘çok kez yönlendirilmiş mesajları’ tek bir sohbette paylaşmaya bir sınır getirdik. Bu yeni limiti uyguladığımızdan beri küresel olarak WhatsApp’ta gönderilen mesajların iletilmesinde yüzde 70 oranında bir azalma oldu” denildi.

WhatsApp’taki mesajların iletilmesi ile alakalı ilk sınırlama programı 2018 senesinde başlamıştı. 2 sene vakitn programın sonrasında 2020’nin başında açıklama yapan WhatsApp sözcüsü, 2 sene içersinde iletilen mesajların adedinin yüzde 25 oranında düştüğünü açıklamıştı.

WhatsApp, koronavirüs salgını ile alakalı meydana çıkan asılsız bulguların yaseneması konusu ile alakalı üstünde düşeni yapacaklarını söyledi. Şirket sözcüsü, “WhatsApp, viral mesajlarla kafaya çıkmak amacıyla üstüne düşeni yapmaya kararlı” dedi.

Koronavirüs salgınının bulunduğu ülkelerin derhal derhal hepsinde salgına dair asılsız bulgular yaseneıyor. Sosyal medya devlerinin alacağı tedbirler, asılsız bulguların yansımasını tedbirle birlikte bu bulgular namacıylaiyle meydana çıkacak zararların etkisini de azaltabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

59
7 Paylaşım, 59 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
0
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir