Sosyal Medya

WhatsApp’ın en kıymetli özelliği Messenger’a geliyor

Sosyal medya devi Meta, platformları ortasında özelliklerini transfer etmeye devam ediyor. Ortaya çıkan yeni bilgiye nazaran, Facebook Messenger uçtan uca şifreleme dayanağı kazanıyor. Ama Meta, iletileri kendi sunucularında saklayacağını söyledi.

Messenger uçtan uca şifrelemeyi test ediyor

Güvenli iletileşme için kıymetli özelliklerden biri olan uçtan uca şifreleme, nihayet Facebook Messenger’a geliyor. Messenger için Güvenli Depolama isimli yeni bir hizmeti devreye alan Meta, sohbet geçmişlerini bu depolama servisinde yedekleyecek.

whatsappin en kiymetli ozelligi messengera geliyor 0 HPmDwrb7

Aslında 2016 yılından bu yana Messenger’da uçtan uca şifreleme yeteneği bulunuyor. Lakin sohbetler için varsayılan olarak açık değildi. Yeni güncellemeyle birlikte her sohbetin İnançlı Depolama’da saklanması hedefleniyor.

Messenger’dan yapılan davetler ve gönderilen iletilerin varsayılan olarak İnançlı Depolama hizmetinde depolanacağı belirtildi. Lakin Meta, bildirileri kullanıcının aygıtında değil, kendi sunucularında depolamasıyla merak uyandırdı.

Şirket, “cihazlarını kaybeden kullanıcıların sohbet geçmişlerine erişmeye devam edebilmesi” için İnançlı Depolama’yı tercih ettiğini söyledi. Fakat uçtan uca şifreleme prensiplerine ters üzere duruyor.

Uçtan uca şifreleme, iletileri sadece “anahtarı” tutan kişinin görmesiyle çalışır. Yani şifrelemeyle korunan mesajlara erişmek için her iki tarafın da kendi anahtarlarına erişimi olmalıdır.

whatsappin en kiymetli ozelligi messengera geliyor 1 QMmNz1Lj

Yeni özellik kapsamında iletiler ve davetler varsayılan olarak uçtan uca şifrelenecek. Messenger Yöneticisi Sara Su, yeni özelliği 2023’te kullanıma sunulmasının hedeflendiğini söyledi.

Peki siz Messenger uçtan uca şifreleme hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/whatsappin-en-onemli-ozelligi-messengera-geliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu