Sıradaki içerik:

Netflix’in Bütün Dünyada En Çok İzlenen 10 Orijinal Filmi Açıklandı

e
sv

WhatsApp vergisi ile ilgili geri adım atıldı

244 okunma

Önemli bir finansal krizin içersinde olan Lübnan kısa vakit evvelce WhatsApp vergisi hususu ile gündeme gelmişti. Lübnan Bakanlar Kurulu WhatsApp ile beraber Facebook ve FaceTime gibi uygulamalardan oluşturulan sesli aramalardan da ücret alınacağı açıklamıştı. Şimdi husus ile alakalı hükümetten geri ismim geldi.

WhatsApp vergisi amacıyla geri adım attı.

Lübnan WhatsApp vergisi almaya başlayacak haberlerinin çıkması ile beraber husus, teknoloji basınında geniş yer buldu. Ancak, iki gün evvelce çıkan haberlere hükümet cephesinden bir açıklama geldi. Vatandaşlar, söz hususu uygulamalardan vergi tahsil edileceğini öğrenince protestolara başladı. Binlerce vatandaşın sokağa dökülmesinin arından Lübnan Ekonomi Bakanı Ali Hasan Halil bir açıklama yaptı. Başbakan ile görüştüklerini ifade eden Halil, WhatsApp vergisi ile alakalı kararın askıya alındığını belirtti.

İlk protestolar başladığında da Lübnan Telekomünikasyon Bakanı Mohamed Choucair, Lübnanlı yayıncıları arayarak WhatsApp amacıyla alınan kararın iptal edileceğini söylemişti. Choucair’in bu açıklamasının sonrasında resmi duyuru da yapılmış oldu. Eğer, vergi programı yürürlüğe girseydi vatandaşlar sesli arama programları amacıyla günlük 0,20 dolar vergi ödeyecekti.

Yapılan protestolarda 2 bireyin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Alınan yeni kararın sonrasında yurttaşların ne gerçekleştireceği henüz merak ediliyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.