Sosyal Medya

WhatsApp ”süreli mesajlar” Kullanımı Nasıl Olur?

WhatsApp’ın yakın zaman önce farklı özelliklere kavuşacağının müjdesini sizlere vermiştik. Bunun üstünden çok uzun zaman geçmeden, WhatsApp destek sayfasında süreli mesajlar özelliğinin detaylarını paylaştı. İşte WhatsApp süreli mesajlar özelliği hakkında oluşan soruların cevapları:

WhatsApp süreli mesajlar özelliği ile ilgili bilinenler
Hatırlatmak gerek görülürse WhatsApp yakın vakit evvelce tespit edilen sohbetleri 1 sene değil edebiyete kadar kapatma sekmesini kullanıcılarına sunmuştu. Bu özelliğin yayımlanmasından sonra, gündeme süreli mesajlar ya medyalar özelliği gelmişti. İşte bu özelliğin nasıl olacağı ve kullanıcılarla nasıl buluşacağı merak hususu olmuştu. Bunun ile ilgili ayrıntılı bir açıklama paylaşan WhatsApp özelliği kullanıma açmış durumda. Yavaş yavaş bütün kullananlara istikbal özellik ilgi çekiyor.

Akıllarda meydana gelen soru işaretlerini cevaplandırmak isteyen tanınmış mesajlaşma platformu resmî bir makale yayımladı. İşte özelliğin detayları:

”Süreli mesajlar özelliğini etkinleştirerek WhatsApp üzerinden süreli mesaj gönderebilirsiniz. Bu özellik etkinleştirildiğinde, bireysel sohbette ya da takım sohbetinde gönderilen yeni mesajlar yedi gün sonra kaybolur. Yaptığınız en güncel seçim sohbetteki bütün mesajlar amacıyla geçerli olur.

Bu ayar, sohbette daha evvelce gönderdiğiniz ya da aldığınız mesajları etkilemez. Bireysel sohbetlerde, her iki kullanıcı da süreli mesajları etkinleştirebilir ya da dönem dışı bırakabilir. Grup sohbetlerinde, süreli mesajlar sadece takım yöneticileri doğrulusunda etkinleştirilebilir ya da dönem dışı bırakılabilir.’‘

whatsapp sureli kullanim teknbizdeyiz
WhatsApp ”süreli mesajlar” Kullanımı Nasıl Olur? 3

-Bir kullanıcı yedi günlük vakit içersinde WhatsApp’ı açmazsa mesaj kaybolur. Fakat WhatsApp açılana kadar mesajın önizlemesi bildirimlerde görünmeye devam edebilir.

-Bir mesajı cevapladığınızda, cevaplanan mesaj alıntılanır. Zamanlı bir mesajı cevapladığınızda, alıntılanan metin yedi gün sonra da sohbette kalmaya devam edebilir.

-Zamanlı mesajların dönem dışı bulunduğu bir sohbete iletilen vakitli mesajlar, iletildikleri sohbetten kaybolmazlar.

-Kullanıcılar mesaj kaybolmadan evvelce yedekleme oluştururlarsa vakitli mesaj yedeklemeye dahil edilir. Zamanlı mesajlar, kullanıcılar yedeklemeyi geri yüklediğinde silinir.

Not: Zamanlı mesajları sadece güvendiğiniz şahıslarla kullanın. Çünkü örneğin, mesajlaştığınız kişi:

-Bir vakitli mesajı kaybolmadan evvelce iletebilir ya da ekran görüntüsünü alarak kaydedebilir.

-Zamanlı mesaj kaybolmadan evvelce vakitli mesajın içeriğini kopyalayıp kaydedebilir.

-Zamanlı mesaj kaybolmadan evvelce kamera ya da diğer bir aygıt kullanarak vakitli mesajın fotoğrafını çekebilir.

Bunların yanında sürekli mesajlardaki medyalar için de ayrı bir açıklama bulunuyor. Burada ise şu cümleler yerini alıyor:

Varsayılan olarak, WhatsApp’ta aldığınız medyalar otomatik olarak fotoğraflarınıza indirilir. Süreli mesajlar etkinleştirildiğinde, gönderilen medyalar sohbetten kaybolur ancak otomatik indirme özelliği açıksa telefona kaydedilir. WhatsApp’ta Ayarlar > Veri ve Depolama Kullanımı’na giderek otomatik indirme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Kullanıcılar için daha anlaşılır olan bu açıklamalar sayesinde, özelliğin kullanımı daha net ve anlaşılır hale geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu