Sıradaki içerik:

WhatsApp’ın Uyguladığı Kısıtlama Amacına Ulaştı

e
sv

WhatsApp ile Skype Karşılaştırması!

1320 okunma

Skype ve WhatsApp, görünümlü konuşma söz hususu olunca akıllara gelen iki tanınmış programdır. Her iki program da derhal derhal aynı fonksiyonları gerçekleştirse de aralarında birtakım farklar mevcuttur. Bu yazıda, Skype ve WhatsApp karşılaştırması ile iki programın arasındaki farkları açıkladık.

Skype ve WhatsApp Karşılaştırması Detayları

Skype ve WhatsApp arasında birtakım farklar bulunuyor. İşte, bütün dünyada gerektiğince tanınmış iki program olan Skype ve WhatsApp karşılaştırması!

Görüntü Kalitesi

Skype’ın görünümlü konuşma özelliği, WhatsApp’tan daha iyi görüntü kalitesine sahiptir. Bunun sebebi Skype’ın codec bileşenine sahip olmasıdır. Ek olarak Skype, sahip bulunduğu HD ses özelliği ile görünümlü konuşma tecrübesini bir üst düzeye taşır. Bu sebeplerden ötürü Skype, WhatsApp’tan çok daha iyi bir görünümlü konuşma tecrübesi sunar.

Grup Görüntülü Sohbet Desteği

Birçok şahıs doğrulusunda bilinmese de WhatsApp’ta takım görünümlü sohbet özelliği bulunuyor. WhatsApp, takım görünümlü sohbet özelliği amacıyla 4 şahsa kadar destek sunuyordu fakat bu sayıyı iki katına çıkararak 8’e yükselteceği söyleniyor. Skype, en çok 50 şahsa kadar takım görünümlü sohbeti destekler.

Veri Tüketimi

Hem Skype hem de WhatsApp bedava ve sınırsız sesli ve görünümlü arama alternatifi sunar. Skype’ın kusursuz görünümlü konuşma kalitesi, daha yüksek veri kullanımına namacıyla olur. Bu durum, Wi-Fi ağına bağlıyken pek mühim olmasa da mobil internette gerektiğince mühimdir. Yani, mobil kullanıcılar amacıyla veri tüketimi, görüntü kalitesinden mühimyse WhatsApp tercih edilmelidir.

Güvenlik ve Gizlilik

Her iki programda da etkileşim amacıyla şifreleme desteği bulunuyor fakat WhatsApp, varsayılan uçtan uca şifrelemeyle saklılık ve emniyet hususu ile ilgili bir ismim öndedir. Bu durum, saklılık ve emniyet yönünden gerektiğince mühimdir. Skype uçtan uca şifreleme kullanır fakat varsayılan olarak aktif değildir. Bu namacıylale, WhatsApp, saklılık ve emniyet yönünden en iyisidir.

Sonuç

Her iki program da gerektiğince başarılıdır. Skype, bilgisayar ve profesyonel kullanım amacıyla açık ara öndedir. Skype, profesyonel kullanıma yoğunlaşan bir program olmasından ötürü ekran paylaşımı ve iş merkezli bir dizi vasıta gibi özelliklere sahiptir. Öte yandan, WhatsApp mobil cihazlar üzerinden sohbet amacıyla kusursuzdir. Kısaca, Skype iş merkezli bir programdır, WhatsApp ise günlük kullanım amacıyla en iyi seçenektir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.