WhatsApp, 400 bin kişiyi banladı

1 dk


Brezilya’da 2018 senesinde oluşturulan seçimlere, sosyal medyada sunulan düzmece haberler damga vurmuştu. WhatsApp da bu konuyla alakalı bir açıklama yaptı. Mesajlaşma uygulaması, 400 binden çok hesabı yasaklandığını bildirdi. WhatsApp Brezilya tercihleri ardından ilk açıklamayı yaptı.

WhatsApp Brezilya seçimlerinin ardından kararını verdi

Ülkede oluşturulan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hatalı bulguların yayıldığına dair bulgular bir süredir araştırılıyordu. Sonunda ise karar verildi. WhatsApp yaptığı açıklamada, belirli hesapları yasakladığını duyurdu. Sahte haberler yardımıyla hangi adayların yarar gördüğü ya da hangi adayların zarar gördüğü ise henüz açıklanmadı.

WhatsApp aynı zamanda, rastgele bir programın ya da robotun toplu mesaj göndermesinin, izinsiz mesajlar atılmasının ve kümeler oluşturulmasının engellendiğini belirtti. WhatsApp‘ın şifreli bir platform olduğunu ifade eden şirket, “Otomatik ve toplu mesajlaşma etkinliklerine karşı aldığımız kararlar, mesajlaşma içeriğini değil hesap davranışlarını amaç alıyor” dedi. Ayrıca, viral mesajların yayılmasını sınırlandırmak amacıyla programın geliştirildiği de belirtildi.

Facebook gibi sosyal medya devleri 2020 ABD seçimlerindeki tesirlerini azaltmak amacıyla çalışmalar yapıyor. Ancak, çoğu şahıs bunu azaltmak amacıyla çok daha çok çalışma yapılması gerekliliğini düşünüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

35
5 Paylaşım, 35 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir