Kapat

Vivo X50 Pro’nun Kamerasındaki Şahane Özellik

Şubat ayının sonlarına doğru Vivo, APEX 2020 konsept telefonu için oldukça ilgi çekici bir özellik sundu: ana kamera için küçük bir “gimbal benzeri yapı”, ön ve arkada bilenmiş optik stabilizasyon sağladığı söyleniyor.

Bugün Vivo sonunda bu özelliği ilk kez seri üretilen bir telefona getirmeye hazırlanırken bize mikro gimbal kameraya teknik bir bakış sunmaya karar verdi.

Vivo’nun 1 Haziran’da Çin’de piyasaya sürülecek olan X50 Pro (PD2005), bu özel kameradan ilk yararlanan telefon olacak. Modülün geleneksel olanlardan iki ila üç kat daha pahalı olduğu ve süspansiyon parçalarının yerleştirilmesi de çok daha fazla yer kaplıyor.

Spesifik olarak, bu mikro gimbal mekanizması, ses bobinleri tarafından kontrol edilen manyetik bir çerçeveden (geleneksel OIS’ye benzer ancak daha da rafine edilmiş) ve çift bilyalı yataklarla tabana bağlanan bir süspansiyon braketinden oluşur. Bunlar birlikte, her biri 3 dereceye kadar X ve Y ekseni eğim açılarını mümkün kılar, ki bu görünüşte geleneksel OIS’in üç katıdır.

Buradaki başka bir zorluk, stabilizasyon sırasında bükülmenin herhangi bir gerginliği kolaylaştırmak için sensörün şeridinin uzatılması ve çift S şekline katlanması gerektiğidir. Bu nedenle, Vivo ve tedarikçisi kalınlığı 4.5 mm’de tutmayı başarmış olsa da, tüm modül tarafından alınan ekstra yüzey alanı (363mm²).

Bu mikro gimbal kameranın ana yararı, özellikle düşük ışık koşullarında video çekerken açıkça daha güçlü optik sabitleme – çift eksenli mikro gimbal ve 3 eksenli elektronik sabitlemenin kombinasyonu titremeyi büyük ölçüde azaltır. Vivo’nun demo klibinde kendiniz görebilirsiniz.

Benzer şekilde, fotoğrafların bu teknoloji sayesinde karanlıkta da çok daha iyi çalıştığı görülüyor; Vivo, OIS devre dışı bırakıldığında, 1/50 saniyelik bir enstantane hızının OIS ile 1/8 saniyelik bir çekimin sonuçlarıyla yakından eşleştiğini iddia ediyor.

Bu, test koşulunda yakalama hızında 6.25 kat artış demektir. Vivo, 1/4 saniyeye uzatıldığında bile X50 Pro’nun çekimlerinin geleneksel OIS ile 1/8 saniyelik çekimler kadar iyi göründüğünü ekledi. Aynı düşük ışık koşulunda 1/2 saniyelik uzun pozlamalara basarken, X50 Pro, ne anlama geliyorsa, yüzde 64’lük bir performans sürdürdü.

0 0 2 1 1 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir