Kripto Para

Visa ve Mastercard, Kripto Atılımına Orta Verdi

Ödeme devi Visa ve Mastercard, kripto kesiminde yaşanan krizlerin akabinde, kripto firmalarıyla kurmayı planladıkları iştirakleri askıya aldı. 

Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynakların Reuters’a aktardığı bilgilere nazaran Mastercard ve Visa, kripto piyasalarında yaşanan sıkıntıların bölüme olan inancı sarsmasının akabinde kripto iştirakleri için frene bastı.

Düzenleyici Belirsizlikler Telaş Yaratıyor

FTX ve BlockFi üzere kesimin önde gelen şirketlerinin iflasları yatırımcıları sarsarken ve dal üzerindeki düzenleyici incelemeleri artırırken, kripto sanayisi 2022’de çarpıcı bir formda bilakis döndü.

Dünyanın en büyük ödeme işlemcisi Visa’nın bir sözcüsü: “Kripto bölümünde yaşanan son zahmetler, kriptonun ana akım ödemelerin ve finansal hizmetlerin bir modülü haline gelmesinden evvel gitmemiz gereken uzun bir yol olduğunu hatırlattı.” ifadelerini kullandı. Lakin sözcü, bunun şirketin kripto stratejisini ve odağını değiştirmediğini de kelamlarına ekledi. 

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, büyük ödeme şirketleri varlık sınıfının popülaritesi arttıkça kriptoya olan ilgisini arttırdı. Bununla birlikte birçok şirket, kripto firmalarıyla çok sayıda iştirak duyurmuş ve blok zinciri teknolojisini keşfetmek için özel takımlar kurmuştu.

Mastercard, dünyanın birinci kripto dayanaklı ödeme kartı olarak isimlendirdiği kartı piyasaya sürmek için Nisan ayında kripto borç verme platformu Nexo ile işbirliği yapmıştı. 

Ödeme devi Visa da Kasım ayında, borsa ile genişletilmiş bir paydaşlık duyurduktan yalnızca bir ay sonra FTX ile global kredi kartı mutabakatlarını feshetmişti. 

Kart şirketi American Express ise 2021 yılında, gelecekte ödül puanlarını kullanmak için mümkün bir seçenek olarak kripto kullanmayı düşüneceğini söylemişti. Fakat mevzuya aşina bir kaynak, kripto tokenleri yakın vadede stratejik bir öncelik olarak görmediğini söyledi.

Yatırım firması Great Hill Capital’in lideri ve yönetici üyesi Thomas Hayes: “Net bir düzenleyici çerçeve olana kadar ilerleyemezler ve ilerlememelidirler. Gecikmeler ana faaliyet alanlarından kaynaklanıyor, zira bu alan güçlü kalmaya devam ediyor. Bu, kripto için meçhul bir düzenleyici ortam ve yakın vadede kripto hizmetlerine olan talebin azalması ile ilgilidir” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: https://www.coinkolik.com/visa-ve-mastercard-kripto-hamlesine-ara-verdi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu