Sıradaki içerik:

Çin Yetkilileri TikTok’u Bir ABD İşletmesine Satmayı Kabul Etmiyor: İşte Detaylar!

e
sv

Çin Hükumetinden Viral TikTok Uygulama Çıkışı

3895 okunma

Popüler viral video uygulaması TikTok’un sahibi ByteDance kısa bir süre içinde bir alıcı bulamazsa Amerika’daki faaliyetlerine kalıcı olarak veda etme olasılığıyla karşı karşıya. Ancak tüm bunların yanında, firmayı zorlayan bir diğer unsur da Pekin hükumeti oldu. Zira Pekin, uygulamanın Amerikalı bir firmaya satılmasındansa tamamen ortadan kalkmasını ister bir tutum içinde.

Pekin viral video programı TikTok’u satmak istemiyor


TikTok’un sahibi ByteDance, Başkan Trump’ın uygulamaya sürdüğü yasağa karşı programlamayı satış prosedürlerine başlamıştı. Satışla alakalı Microsoft ve Oracle gibi dünyaca ünlü firmalarla görüşen şirket şimdilik resmi bir prosedür gerçekleştirebilmiş değil.

Tüm bunların yanısıra Çinli hükumet yetkilileri de durumun titizliğini göz önünde bulundurarak, Washington’un getirdiği baskı karşısında ByteDance’ın zorla satış yapma ihtimalinin hem zayıf göründüğünü hem de istenmediğini belirtti. Reuters’in haberine göre, Çin, TikTok’un satışına karşı çıkmanın da ötesinde, satılmasını kapatılmasına tercih ediyor. ByteDance’ın da Reuters’e yaptığı açıklamaysa Pekin’le ters düşecek cinsten. Zira firma programın ne ABD ne de diğer bir ülkede kapatılmasını istemediğini ifade etti.

Geçtiğimiz Cuma günü konuyla ilgili açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanı Zhao Lijian, söz hususu yerel emniyet tanımının hatalı kullanıldığını ve Başkan Trump’ın bu vakası yabancı şirketleri baskılamak amacıyla kullandığını ifade etmişti.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.