Vine Uygulamasına Ne Oldu?

3 dk


2013 yılında dünya, Vine harikasını yaşamaya başladı: Kolayca kaydedilip başkalarıyla paylaşılabilen altı saniyelik videolar. Hizmet 2013’te piyasaya sürüldü ve ilk başta bir muammaydı , ancak 2015 yılına kadar yaklaşık 200 milyon aktif kullanıcıyla popülaritesi hızla arttı. Ancak yalnızca iki yıl sonra video yükleme özelliği kaldırıldı ve 2017’de hizmet kapatıldı tamamen. Bu kadar popüler bir sosyal platform neden hızlı bir şekilde öldü – Vine’a ne oldu?

Vine neydi?

2013 yılında üç girişimci tarafından başlatılan – Dom Hofmann, Rus Yusupov ve Colin Kroll – Vine, kullanıcıların altı saniyelik döngüsel video klipleri paylaşmasına olanak tanıyan bir video barındırma hizmetiydi. Kullanıcılar, komedi veya müzik gibi temalara göre ve şu anda trend olan Vine’ları sergileyen bir bölüm aracılığıyla ilginç Vine’lara göz atabilir ve keşfedebilirler.

Vine piyasaya sürüldüğünde en çok Instagram ile karşılaştırıldı. Ancak kullanıcılar fotoğraf yükleme olanağı sunmak yerine video yükleyebilir. Şu anda Instagram video yüklemeye izin veriyor, ancak Vine piyasaya sürüldüğünde Instagram bu özelliği sağlamadı ve Vine’a pazarın hedeflemesi için açık bir segment verdi.

Vine, platform hala aktifken daha komik olan Vine’lardan bazılarını paylaşmaya çalışan YouTube derleme videoları sayesinde internet kullanıcıları tarafından hatırlanıyor. Bu şekilde, daha popüler Vine videolarından bazıları popülerliği korumaya ve popüler kültürde hayatta kalmaya devam etti.

Vine’ın düşüşü

Ne zaman Vine 2013 yılında başlatılan , Heyecan zaten orijinal girişimci üçlünün hizmeti satın almış. Twitter’ın mülkiyetinde yıllar geçtikçe, Vine zorlu bir rekabetle karşı karşıya kaldı. Instagram, kullanıcıların 15 saniyelik videolar yükleyebilecekleri Instagram Video’yu hızla tanıttı. Çoğu kişi için Instagram’ın kendi platformunda video tanıtması Vine için sonun başlangıcı oldu.

Ek olarak, Vine yöneticileri ve kurucularının platformdan para kazanma fikrine karşı oldukları; Bu faktör, altı saniyeden daha uzun içerik oluşturmak istediklerini kabul eden reklamcılarla birlikte şirket için ciddi bir sorun haline geldi. Bu noktaların, Twitter’ın hizmeti durdurması için birincil motivasyon olduğu söyleniyor. 27 Ekim 2016’da Twitter resmi olarak Vine’ın sona ereceğini duyurdu.

Vine hemen ölmedi ve platformu kurtarmak için birkaç girişimde bulunuldu. 16 Aralık 2016’da, Vine’ın kullanıcıların videoları Twitter’da yayınlayabilecekleri bağımsız bir hizmet olarak devam edeceği duyuruldu. Daha sonra, 20 Ocak 2017’de twitter tüm Vine videolarının bir arşivini yayınladı ; bu da 2019’da durduruldu .


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

28
4 Paylaşım, 28 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
0
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir