Gündem

Van Valiliği’nden ‘Sığınmacı’ Açıklaması: ‘Görüntüler Geçen Yıl İran’da Çekildi’

Van Valiliği, toplumsal medyada gündem olan sığınmacı imgeleri hakkında açıklama yaptı. Valilik kelam konusu manzaraların geçen yıl İran’da çekildiğini aktardı. 

van valiliginden siginmaci aciklamasi goruntuler gecen yil iranda cekildi 0 eMFA5Wbf

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, dün birtakım toplumsal medya hesaplarından paylaşılan ve Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yapanlara ilişkin olduğu sav edilen imgelerin geçen yıl 4 Mayıs’ta @rusentakva isimli Twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldığını ve bunların İran İslam Cumhuriyeti topraklarında çekildiğinin belirlendiği kaydedildi.

‘Farklı tarih, lokasyon ve bireylere ilişkin imajların hudut sınırında alınan önlemlere bağlı olarak ülkeye giriş teşebbüslerinin engellenmesi sonucunda, göçmen kaçakçıları tarafından reklam gayeli paylaşıldığı, anlaşılmaktadır’ sözünün yer aldığı açıklamada ‘Bahse mevzu imajlar üzerinden idareyi yıpratmak ismine yapılan bir kısım kasıtlı paylaşımlar, sistemsiz göçle gayrete ziyan verdiği üzere göçmen kaçakçılarının bu istikametteki faaliyetlerine katkı sunmaktadır’ denildi.

“Bu yıl 37 bin sığınmacınının girişi engellendi”

van valiliginden siginmaci aciklamasi goruntuler gecen yil iranda cekildi 1 AKu2gj3R

Açıklamada sığınmacı hareketlerinin engellenmesi, göçmen kaçakçılığı hatasına iştirak eden yahut organize eden kişi ve yapıların tüm taraflarıyla ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmaların askeri hudut birlikleri, emniyet, jandarma, kıyı güvenlik teşkilatları ve güvenlik korucularıyla İHA/SİHA’lar dahil olmak üzere teknolojinin sağladığı tüm imkanlar kullanılarak yürütüldüğü vurgulandı.

Güvenlik ünitelerince bu yıl yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışan 37 bin 66 sığınmacının engellendiği aktarılan açıklamada, ‘Ayrıca göçmen kaçakçılığında kullanılan 294 araca el konulmuş ve göçmen kaçakçılığı yaptığı tespit edilen 708 organizatör yakalanmıştır. Yakalanan organizatörler hakkında yasal süreç yapılarak isimli mercilere teslim edilmiştir.’ sözleri kullanıldı.

Valilik açıklamasında, yasa dışı yollarla ülkeye giriş yaptığı tespit edilen sığınmacılarının ülkelerine ya da üçüncü ülkelere hudut dışı süreçlerinin devam ettiği belirtildi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/van-valiligi-nden-siginmaci-aciklamasi-goruntuler-gecen-yil-iran-da-cekildi-1065314

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu