Gündem

Valilikten Ayasofya’daki Kırık Su Haznesi Açıklaması: ‘İddialar Gerçek Dışıdır’

Ayasofya’nın tarihi su haznesinin kırılarak içine ayakkabı konulduğunu gösteren fotoğrafın toplumsal medyada yayılmasının akabinde İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından imajlar yalanlanarak ‘İddialar gerçek dışıdır. Haberde yer alan fotoğrafın geçmişte çekildiği tespit edilmiştir. Kelam konusu fotoğraf bugünkü mevcut durumu yansıtmamaktadır’ denildi.

valilikten ayasofyadaki kirik su haznesi aciklamasi iddialar gercek disidir 0 5VgAFjsv

Müze statüsünden mescide dönüştürülen Ayasofya’nın tarihi su haznesinin kapağının kırılıp içine ayakkabı konduğunu gösteren görselin toplumsal medyaya tartışmaya yol açmasının akabinde İstanbul Valiliği’nden açıklama geldi.

İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada görselin geçmişe ilişkin olduğu, yapıtta rastgele bir orjinal modül kaybının olmadığı öne sürüldü.

Açıklamada şu tabirler yer aldı:

‘Haberlerde su haznesi olarak isimlendirilen, Osmanlı devri mermer küpün bakır kapağının menteşe irtibat kısmında, geçmiş periyot tamiratı mevcuttur. İsmi geçen haber ve toplumsal medya mecralarında bulunan fotoğraflarda görülen delikli ek modül, yepyeni olmayan ve geçmiş devirlerde eklenmiş bir kesimdir.Bu tamir modülü (bakır) özgün bakır kapağa, lehim kullanılarak uygun olmayan bir biçimde monte edilmiştir. Son incelemelerde bakır tamirat modülünün, birleştirilmesinde kullanılan lehimlerinden kırılarak ayrıldığı gözlenmiştir. Yapıtta rastgele bir özgün modül kaybı yoktur. Tüm dünyada bilinen ve uygulanan konservasyon metotlarına uygun olarak, yapıta yeni bir ek yapılması değil, mevcut halinin korunması prensibi benimsendiğinden mermer küpün bakır kapağında yenileme yahut tamamlama yoluna gidilmemiştir’

Kaynak: https://onedio.com/haber/valilikten-ayasofya-daki-kirik-su-haznesi-aciklamasi-iddialar-gercek-disidir-1066561

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu