Kripto Para

Uzmanlar Bitcoin Popülerliği Hakkında Ne Düşünüyor?

Yaklaşık 9 yıl evvel Bitcoin’in (BTC) değerinin 95 doları aşmasıyla bir arada market hacmi 1 milyar dolara ulaşmıştı. O günden beri Bitcoin hiç duraksamadı ve Kasım 2021’de 69.000 dolarlık ATH düzeyine ulaşarak bütün piyasaları şaşırttı. Günümüzde ise ekonomistleri asıl şaşırtan, Bitcoin’in (BTC) mevcut piyasalarda dahi 450 milyar dolarlık hacmi aşmış olması.

Bitcoin Dalgalanırken Tartışmalar Sürüyor

Lider kripto para Bitcoin (BTC), çıktığı günden bu yana birçok sefer çeşitli suçlamalara maruz kaldı. Kimisi ponzi dedi, kimisi ise balın. Fakat gelişen piyasalar ile birlikte Bitcoin hem kendisi beraberinde getirdiği altcoin’ler ile piyasaları şaşırtmayı başardı. Ayrıyeten JPMorgan’ın Bitcoin ve kripto parayı gayrimenkulü geride bırakan “alternatif varlık sınıfı” olarak değerlendirmesi de global bilinirliğini artırdı. Geçmişte birçok uzmanın yorumu da günümüzde birebir formda devam ediyor.

Bankacılık ve para tarihi profesörü Lawrence White 2 Nisan 2013’te şunu söylemişti:

“Bitcoin’in tipik bir para ünitesi olarak yayınlanmamasına karşın bu kadar müspet bir bakışa sahip olması bir gizem.”

Bitcoin ATH’ını Şubat 2021’de yaptıktan sonra Deutsche Bank stratejisti Jim Reid şunları söyledi:

“Kendi ilgisini yaratmasıyla birlikte şirketler ve kurumların birkaç ay evvel girmeyeceği bir alana girmesiyle tartışmalı bir biçimde büyümeye başladı.” Ek olarak: “İronik olarak, çok geç toparlanarak ve ayrıyeten artan kurumsal iştirak sağlayarak kendisini büyük bir kitle için sağlam varlık sınıfına dönüşüyor.”

Citadel yatırım firmasının CEO’su Ken Griffin de küçümseyici bir formda şu tanımlamayı yapmıştı:

“Kripto para ünitelerinin ekonomik temelini görmüyorum. Dünyadaki döviz kurları hakkında nasıl düşüneceğimi anlıyorum. Dijital tokenin ne kadar tesirli olduğunu nasıl düşüneceğimi bilmiyorum.” diye fikirlerini tabir etmişti. Buna birlikte Bloomberg’in kıdemli emtia uzmanı Mike McGlone, 16 Kasım 2020’de attığı tweette 1 trilyona giden koşuyu dijitalin altını olarak tanımladı.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/uzmanlar-bitcoin-populerligi-hakkinda-ne-dusunuyor/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu