Sosyal Medya

Uzmanlar açıkladı: Toplumsal medyadaki bu paylaşımlarınızı çabucak silin!

Gün içerisinde çok sık vakit geçirilen ve daima olarak paylaşım yapılan toplumsal medya platformları epeyce zararsız görünüyor. Lakin toplumsal medya platformlarında çok fazla bilgi vermek, akına uğramanıza neden olabilir.

Siber uzmanlar, en günahsız görünen paylaşımların dahi size karşı kullanılabilecek bir silah olduğunu belirtti. Bu nedenle de kullanıcıların platformlarda dikkatli olmaya davet etti. Tıpkı vakitte uzak durmanız gönderileri çeşitlerini de açıkladı.

Gönderileriniz hatalılar tarafından kullanılabilir

Facebook, Instagram ve Twitter üzere platformlarda gün boyunca paylaşım yapmak ve hayatımıza dair bilgi vermek açısından zararsız bir manzara sergiliyor. Lakin uzmanlar, toplumsal medya kullanıcılarının yaptıkları paylaşımlara dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor.

Bu bireylerden birisi de güvenlik uzmanı Javvad Malik. Malik yaptığı açıklamada, herkese açık bir formda paylaşılan gönderilerin, hatalılar tarafından kullanılabileceğini belirtiyor. Tıpkı vakitte bir kurbanın fotoğrafını oluşturmak için, paylaştığınız ve kıymetsiz gördüğünüz bilgilerin dikkat çekebileceğini düşünüyor.

uzmanlar acikladi toplumsal medyadaki bu paylasimlarinizi cabucak silin 0

Birebir vakitte toplumsal medyada, ne yaptığınızı, nerede olduğunuzu, ailenizi ve geçmişinizi paylaşmak, sizleri ifşa edebilir. Ek olarak okullar, sokaklar ve yaşadığınız yerler, hesabınıza erişimi de kolay bir hale getirebilir. Tüm bunların yanı sıra çalıştığınız yere dair yaptığınız paylaşımların, hatalılar tarafından kuruluşunuza taarruz olarak kullanılabileceği de ihtimaller ortasında.

Paylaşım yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Siber uzmanı Jamie Akhtar, internette paylaşım yaparken dikkat etmeniz gereken şeyleri sıraladı. İşte asla paylaşmayın denilen o liste:

  • Kimliğinizi doğrulamak için kullanılabilecek ferdî tanıma bilgileri. Tam adres, gerçek tarihi, anne kızlık soyadı vb.
  • Pozisyon dataları. (Fiziksel siber hücumlar ve öbür cürümleri gerçekleştirmek için kullanılabilir)
  • Testler ve oyunlar üzere üçüncü taraf uygulamalarla data paylaşımında seçici olun. Bunlar ekseriyetle dolandırıcılık gayesiyle kullanılabilir.
  • Tanımadığınız lakin, sizinle bağlantı kuran şahısların bilmemesi gereken paylaşımlar.
  • İş yeriniz ya da ne iş yaptığınız hakkında rastgele bir bilgi vermeyin. Siber hatalılar nizamlı olarak toplumsal medyada çalışanları gaye alır. Böylelikle iş yerinize saldırmaları için bir araç haline gelmekten kurtulabilirsiniz.

Pekala, siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce toplumsal medyada hangi paylaşımlardan uzak durulmalı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/uzmanlar-acikladi-sosyal-medyadaki-bu-paylasimlarinizi-hemen-silin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu