Gündem

Uzay Ajansı Lideri Yıldırım: ‘Türk Astronot Uzayda 1 Hafta Deney Yapacak’

Türkiye Uzay Ajansı Lideri Yıldırım, Türk astronotun seçilme ve uzaya gönderilme sürecine ait, ‘Türk astronot uzayda bir hafta kalacak. Bir bayan ve bir erkeğe eğitim verilecek’ dedi.

uzay ajansi lideri yildirim turk astronot uzayda 1 hafta deney yapacak 0 Zn3rZ8wL

trthaberstatic.cdn.wp.trt.com.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir Türk vatandaşımızı uzaya gönderiyoruz” kelamlarıyla duyurduğu Türkiye’nin uzay yolculuğunun ayrıntılarını Uzay Ajansı Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım açıkladı. 

Türkiye Gazetesi’ne konuşan Yıldırım, Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu kapsamında hazırlıkların tamamlandığını belirterek “2023’te gidilecek. Bir kişi göndereceğiz lakin İki kişi eğitim alacak. Hastalanır ya da rastgele bir şey olabilir o yüzden yedekli olacak. Bir bayan bir erkek gönderilecek. Eğitimde alınan sonuçlara nazaran bir kişi gidecek. Bizim bir tercihimiz olmayacak” dedi.

‘SpaceX götürecek’

uzay ajansi lideri yildirim turk astronot uzayda 1 hafta deney yapacak 1 6MkahWCB

Bir ön eleme yaptıktan sonra isimlerin SpaceX’e bildirileceğini söz eden Yıldırım “SpaceX’in şu anda kapsülü gidiyor lakin NASA birçok firmaya astronot eğitimi konusunda yetki verdi. Biz de en avantajlı imkânları sağlayanla anlaştık. Şimdi imzayı atmadık lakin birkaç gün içerisinde imzayı da atacağız. NASA’nın denetiminde olan bir süreçle gidilecek. Astronotumuzun, memleketler arası uzay istasyonunda 1 hafta kalmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Uzayda deney

uzay ajansi lideri yildirim turk astronot uzayda 1 hafta deney yapacak 2 ic2CgUeE

Yıldırım, Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonundaki deneylerin nasıl tespit edileceğini de şöyle anlattı:

‘Bizim belirlemiş olduğumuz birtakım kriterler var. TÜBİTAK, bu kriterler üzerinden 1 hafta içinde davete çıkacak. Bu davet, bilim topluluğuna yapılacak. ‘Benim yer çekimsiz ortamda yapmak istediğim deney var’ tezinde olanlar müracaat edebilecekler. Onlar ortasından üç yahut dördünü seçerek, gidecek olan uzay yolcumuza bunları orada yaptıracağız.’

Kaynak: https://onedio.com/haber/uzay-ajansi-baskani-yildirim-turk-astronot-uzayda-1-hafta-deney-yapacak-1070650

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu