Kripto Para

UST Coin Nedir? TerraUSD (UST) Nedir, Ne İşe Fayda?

Kripto para dünyası katiyetle karlı bir dünya. Dezavantajı, bununla birlikte, ilgili riskin yüksek düzeyidir. Bitcoin, Ether ve Dogecoin üzere kripto para ünitelerinin değişken fiyat hareketleri nedeniyle, artık daha fazla yatırımcı portföylerini çeşitlendirmek için Terra üzere istikrarlı paralar alıyor.

Decrypt’e nazaran UST, DAI’yi geçerek piyasa kıymeti açısından en kıymetli merkezi olmayan stabilcoin oldu. Mart 2022’de UST ve DAI için piyasa pahası sırasıyla 15,3 milyar dolar ve 9,8 milyar dolardı.

TerraUSD’nin artan popülaritesi, Terra kripto para ünitesi projesini denetleyen Terraform Labs’a yarar sağladı. Analytics Steps tarafından bildirildiği üzere, Lightspeed Venture Partners, Arrington Capital ve Pantera Capital üzere yatırımcılar, Terra’nın çeşitli kripto para ünitesi projeleri geliştirmesine yardımcı olmak için 150 milyon dolar yatırım yaptı.

Terra Nedir?

Terraform Labs, yeni başlayanların kripto para ünitelerine ve finansal uygulamalarına güç sağlayan bir blok zinciri platformu olan Terra’yı geliştirdi. ABD dolarına sabitlenen TerraUSD (UST) bu kripto para üniteleri ortasında yer alıyor.

Apple ve Microsoft’ta eski yazılım geliştiricisi olan Do Kwon ve girişimci-ekonomist Daniel Shin, Nisan 2019’da Terra’yı (LUNA) kurdu. Şirket, Eylül 2020’de Bittrex Global’da TerraUSD’yi piyasaya sürdü.

Terra, Bitcoin üzere kripto para ünitelerinin oynaklığını azaltmak için tasarlanmış bir sabit paradır. TerraUSD’nin lokal blok zinciri olan Terra, Terraform Labs’ın beynidir. İkincisi, Doğu Asya’da 16 e-ticaret şirketinden oluşan Terra Alliance’ın bir yan kuruluşudur.

Terra protokolü, TerraUSD fiyatını dengelemek için mahallî tokeni LUNA’yı kullanır. LUNA tokenı sahipleri, yönetişim tokenın fonksiyonelliğini vererek yönetişim tekliflerine de oy verebilir.

Öteki bir dijital token ve rezerv varlığı olan Luna’nın bir kısmı, Terra kripto paralarına (UST) olan talep artan benimsemeyle birlikte arttıkça “yakıldı”. Daha fazla Luna yakılıp topluluk havuzuna yönlendirildikçe, bu, fiyatı dengeleyen bir dengeleme vazifesi görür.

TerraUSD (UST) Nedir?

TerraUSD (UST), Terra’nın algoritmik, merkezi olmayan sabit parasıdır. Fiyatı ABD dolarına sabitlenmiş olan TerraUSD, ölçeklenebilir ve getiri sağlayan birinci merkezi olmayan sabit paradır.

TerraUSD ile Terra, Terra topluluğu için paha oluşturmayı ve DAI üzere öteki stabilcoinlerin karşılaştığı ölçeklendirme problemlerine ölçeklenebilir bir alternatif sunmayı umuyor. Kullanıcılara daha yüksek ölçeklenebilirlik vaat etmenin yanı sıra, TerraUSD ayrıyeten faiz oranları ve zincirler ortası kullanımda daha yüksek doğruluk vaat ediyor.

TerraUSD’nin para basma sistemi, kullandığı DeFi protokollerinin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, güvenlikten ödün vermeden UST’nin ölçeklenebilir olmasını sağlar. Kullanıcılar TerraUSD ödeme tekniğini kripto cüzdanlarına kolay kolay entegre edebilir. Şu anda TerraUSD, Mirror Protocol üzere 90’dan fazla DeFi uygulamasına konut sahipliği yapıyor ve gücünü DApp’lerde kanıtladı.

TerraUSD Nasıl Çalışır?

Terra, bir dizi kolay unsur ve protokolü birleştirir ve kullanıcıların mükemmel bir tecrübe yaşamasını sağlamak için evvelden var olan teknoloji ve yenilikleri kullanır.

Stablecoinler, rezervlerde muadil ölçüde fiat para ünitesi tutularak desteklenir. TerraUSD’nin rezerv varlığı ve lokal kripto para ünitesi olarak LUNA kullanılır. Bu nedenle, bir TerraUSD basmak istiyorsanız, sistemden sırf 1 $ bedelinde Terra’nın LUNA tokenı yakılır.

TerraUSD ayrıyeten bir köprüleme protokolü olan Dropship’i kullanarak blok zinciri ekosistemlerine bağlanır ve bunları aktifleştirir. Dropship, TerraUSD’nin DeFi platformlarına ve DEX’lere entegre edilmesini ve blok zincirler ortasında hareket etmesini sağlar.

Ek olarak, LUNA’nın talebi ve arzı TerraUSD’nin kıymetini belirlediğinden TerraUSD’nin istikrarını sağlar. Madenciler, Terra süreçlerini çıkarmak için bir pay delili (PoS) sistemi kullanarak Terra’nın lokal LUNA tokenını paylaştırır.

Ana Özellikler

TerraUSD, kullanıcılara mümkün olan en düzgün tecrübesi sunmak için mevcut teknoloji ve yeniliklerden yararlanır. Temel özellikleri aşağıdakileri içerir:

Gelişmiş Ölçeklenebilirlik

TerraUSD, bedeli basılmış sabit paraların nominal pahasına eşit olan bir sabit paradır. Bir LUNA rezerv varlığını yakmak bir TerraUSD çıkaracaktır. TerraUSD’nin para siyaseti neredeyse sınırsız olarak ölçeklenir ve bu da DeFi projelerinin tam potansiyellerine ulaşmasına yardımcı olur.

Kolay Değişim

Terra ekosisteminde, tüm stabilcoinler likiditeyi paylaşır, böylelikle TerraUSD’yi TerraKRW’ye (Kore Wonu’na sabitlenmiş stabilcoin) asgarî fiyatla dönüştürebilirsiniz.

Pasif Gelir Potansiyeli

TerraUSD, kullanıcıların Anchor Protocol’ün sabit faiz oranları ile pasif gelir elde etmelerini sağlar. Bir borç verme protokolü olan Anchor, UST tasarruflarında %20’lik bir getiri vaat ediyor.

Kurullar ve enflasyon yoluyla istikrarını koruyan PoS zincirlerindeki mükafatlar, ek sabit gelir sağlar. Bu nüans, öngörülebilir bir faiz oranı sağlar.

Birlikte çalışabilirlik

Terra stabilcoin’leri, blockchain ekosistemlerini Dropship köprü protokolü ile birleştirir. Dropship’in yardımıyla TerraUSD, çeşitli DeFi ve DEX ticaret platformlarıyla bütünleşir ve en değerlisi varlıkları bir zincirden başkasına taşır. LUNA’nın arz ve talebi TerraUSD kıymetini belirler. Dropship protokolü, istikrarlı bir UST maliyetini garanti ederek ölçeklenebilirliğin korunmasına yardımcı olur.

UST Tokenomik

TerraUSD (UST), Terra blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir sabit paradır. LUNA tokenlarını yakmak UST’yi yaratır. UST’nin pahası, varlık ile ABD dolarının pahası ortasındaki arz-talep münasebeti tarafından yönlendirildiği için dalgalanır. UST’nin kıymeti bir doları aşarsa, LUNA sahipleri UST için tokenı satabilir.

TerraUSD Kimler İçindir?

TerraUSD, kripto yatırımcılarına öbür kripto para ünitelerinin çok oynaklığına bir alternatif sunuyor. Yatırımcılar, yatırımlarını UST’ye kaydırarak kripto para fiyatlarındaki ani düşüşlere maruz kalmalarını azaltabilirler.

UST’ye (ABD doları yerine) sahip olmak, süreç süresindeki gecikmeleri de azaltır, zira bitcoinleri TerraUSD’ye aktarmak dolar transferinden daha az vakit alır.

UST için öteki bir kullanım DApp’lerdir. Örneğin, karşılanabilir “sentetik varlıkların” basılmasına müsaade veren bir platform olan Mirror Protocol , gerçek hayattaki varlıkların fiyatlarını şu anda takip ediyor ve UST’yi çıplak bir varlık olarak kullanıyor.

TerraUSD’nin Artıları (UST)

TerraUSD çeşitli finansal süreçleri hızlandırır. UST, çalışma saatlerini belirleyen rastgele bir merkezi kurumdan bağımsız olarak çalıştığından, ödeme ve bankacılık rastgele bir vakitte gerçekleşebilir.

Birçok küçük işletme, kredi kartlarını işlemek için ortalama fiyat yaklaşık yüzde iki olduğu için daha yüksek fiyatlar alıyor yahut artık kredi kartlarını kabul etmiyor. TerraUSD kullanarak, işletmeler ve müşteriler için kıymet sağlayarak yüksek süreç maliyetlerinden kaçınılabilir.

Milyonlarca insan, anonim, sınırsız bir bedel deposu kaynağı olarak kripto para ünitelerine güveniyor. UST ile, spekülatif piyasalara yahut yabanî enflasyona tabi olmadıkları için yurtdışındaki ödemeler uygundur.

TerraUSD’nin (UST) Eksileri

Kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine, tokenlar, onları veren merkezi kuruluşlar tarafından adreslerde dondurulabilir. Kolluk kuvvetleri, kara para aklama soruşturmaları yahut yasa dışı faaliyetler sırasında jetonları bile dondurabilir.

Stabil bir coin olduğu için TerraUSD daha düşük bir yatırım getirisine (ROI) sahiptir ve daha az kâr sağlar. Bedeli 1,00 $ olarak ayarlanmıştır. 100$’lık yatırım yaparsanız ve fiyatı 1,01$’a yükselirse, yatırımınızdan elde edilen kâr 1$ yahut %1 olacaktır; bu, öteki birtakım kripto para ünitelerinde gördüğümüz yatırım getirisindeki artıştan çok daha düşüktür. Piyasa çalkantıları yahut kontrollerin olmaması da risk primlerine neden olabilir. Risk primleri, yatırımcıların daha riskli bir varlığa (altcoinler gibi) yatırım yaptıkları için aldıkları ek tazminattır. Stabilcoin’ler risk primi nedeniyle sabit bedellerine karşı paha kaybeder, bu nedenle sabit paralarla kripto para satın almak fiat para ünitelerine nazaran daha kıymetli hale gelir.

TerraUSD (UST) Düzgün Bir Yatırım mı?

Kripto piyasasının yüksek oynaklığı, fiyatların kısa müddette büyük ölçüde değişmesine neden olur. Bununla birlikte, TerraUSD bir sabit paradır, bu nedenle ülkü olarak fiyatı sabit kalmalıdır (yaklaşık 1 $ civarında).

Kıymetli bir kâr elde etmek için büyük sermaye dağıtmanız gerekecek zira UST küçük ölçekte değişkendir.

ABD doları ile sabitlenmesi nedeniyle, Terra’nın tokeni 15 milyar doların üzerinde bir piyasa pahasına ve benzeri ölçüde dolanım arzına sahiptir. Şu anda UST, piyasadaki en ölçeklenebilir ve zincirler ortası çalışabilen sabit paralardan biridir.

Terra blok zinciri protokolü, algoritmik stabil paraları ve genişleyen bir finansal uygulama ağını destekleyen açık kaynaklı bir sistemdir. Genel olarak TerraUSD, DeFi uygulamaları için eksiksiz olan geniş bir özellik ve uygulama yelpazesi sunar ve ölçeklenebilir, fonksiyonel bir stablecoin’e yönelik talep artışını karşılar.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/ust-coin-nedir-terrausd-ust-nedir-ne-ise-yarar/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu