Donanım

USB port fantezisi olanlara yeni AM5 anakartlar!

AMD, 2022’nin ikinci çeyreğine ait finansal raporunda, Ryzen 7000 işlemci ve RX 7000 ekran kartı serisi için çıkış tarihini açıkladı. Bununla birlikte kullanıcıları USB port bolluğuna sokacak yeni AM5 anakartlar da ortaya çıktı.

Yeni AM5 anakartlar için USB port bolluğu!

AMD, yeni kuşak Ryzen 7000 ailesini ve Radeon 7000 ekran kartını serisini Eylül ayında duyurulacağını söyledi. Ryzen 700 CPU’lar Eylül’ün ikinci haftasında satışa çıkacakken, RX 7000 modelleri ise Ocak 2023’ten evvel piyasada olacak.

usb port fantezisi olanlara yeni am5 anakartlar 0

Öte yandan USB port sayısı ile heyecanlandıran AM5 anakartlar şimdiden hazır ve piyasaya sürülmeyi bekliyor. Bunun birinci örneklerini ise üstteki görselde yer alan ASUS X670e serisi anakartlarda görüyoruz. ASRock, Gigabyte, MSI ve Biostar üzere birçok marka da emsal dizayna sahip modellerini tanıttı.

Görsele biraz daha yakından baktığımızda iki adet 40 Gbps USB 4.0 Type-C portu olduğunu görüyoruz. Buna ek olarak bir adet 20 Gbps USB 3.2 Type-C çıkışı bulunuyor. Ayrıyeten 8 adet USB 3.2 Type-A ve 1 adet USB 3.2 Type-C olmak üzere toplamda 9 çıkış daha var. Bu portlar ise en yüksek 10 Gbps suratını destekliyor.

Anakartın yüzeyinde ise iki PCIe 5.0 x16 yuvası, dört tanesi PCIe 5.0 olmak üzere beş adet NVMe M.2 yuvası mevcut. Ethernet tarafında ise biri 10 Gbps, başkası ise 2.5 Gbps destekleyen iki seçenek bulunuyor. Ek olarak RGB ve sürat aşırtma denetimcileri de yer alıyor.

usb port fantezisi olanlara yeni am5 anakartlar 1 lYMIC4gZ

Diğer ana kartlar ile birlikte sunulan takviyenin bütüne bakacak olursak, AMD AM5 ile artık tam manasıyla PCIe 5.0’a adapte oluyor. Toplamda 28 PCI sınırı bulunurken bunun 16’sı tek bir x16 PCIe yuvası için kullanılıyor. Alışılmış 2×8 halinde görmemiz de mümkün.

Tabii PCIe temas tarafında hem 4.0 hem de 5.0 teknolojilerinin desteklendiğini belirtelim. Çünkü PCIe 5.0 isteyen kullanıcıların şu an için X670E anakartlarına yönelmekten öbür talihleri yok. Lakin ilerleyen devirde bu durum değişecek ve seçenekler artacaktır.

usb port fantezisi olanlara yeni am5 anakartlar 2 qjuEetKv

Buna ek olarak yeni Zen 4 serisinde genel emelli 8 çizgi daha bulunuyor. Bunun da en az 4’ünün M.2 tipi SSD’lere (gen 5.0) ayrıldığını görüyoruz. Başka 4 sınır ise anakart üreticilerinin tercihine bırakılmış durumda. Ancak genel itibariyle Thunderbolt 4 (Intel Goshen Ridge JHL8440) ile USB 4 (ASMedia ASM4242) olarak karşımıza çıkacağını kestirim ediyoruz.

Öte yandan yeni Ryzen 7000 serisinde entegre GPU’ların (APU yerine bu çipleri tercih etmek isteyenler üstteki linke tıklayabilir) kullanıldığını biliyoruz. Bu sayede yeni AM5 soket anakartlar da HDMI 2.1 ve DisplayPort 2.0 takviyeli olacak. Ayrıyeten imaj transferi için 4 farklı irtibat noktası bulunacak.

usb port fantezisi olanlara yeni am5 anakartlar 3 SPj4NCIR

Ek olarak dört adet USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps ve en az 1 adet Type-C çıkışı) ve en az bir adet USB 2.0 irtibat noktasına yer veriliyor. Geride kalan başka 4 PCIe sınırı ise yonganın ilişkisini sağlamak için kullanılacak. Natürel belirttiğimiz üzere bu noktada işlemci PCE-Express 5.0’ı destekliyor olsa da yongalar PCIe 4.0 ile birlikte geliyor. Buna bağlı olarak alacağınız sonuç ise Gen 4 kalitesinde olacak.

AMD’nin AM5’te Promontory 21 isimli tek bir yonga seti oluşturmak için ASMedia ile birlikte çalıştığı biliniyor. Bu yongada ise 16 PCI-Express sınırı sunuyor. Bunlardan dördü, daha evvel de söylediğimiz üzere Gen 4 üzerinden CPU’ya bağlanmak için kullanılıyor.

usb port fantezisi olanlara yeni am5 anakartlar 4 ISZupTHw

X670 ve X670E’lerde ise ikincil yonga seti birincil yonga setine bağlanıyor. Yani işlemciyle direkt olarak bir teması bulunmuyor. Bu da birincil yonga setinde başka dört sınırın kullanıldığı ve geriye boşta sekiz PCIe çizgisinin kaldığı manasına geliyor. Yani ikincil yonga setinde 12 kullanılabilir PCIe sınırı bulunuyor.

Dolayısıyla burada anakart üreticilerine istediklerini yapabilecekleri bir ölçü alan bırakıldığını görüyoruz. Örneğin ASRock, bu noktada tercihini 8 SATA temas noktasından yana kullanıyor. Ama pek genel olarak öbür üreticilerin 6’şar adet tercih ettiklerini görüyoruz.

Kısa bir özet geçecek olursak, B650 serisi anakartlar toplamda sekiz adet kullanılabilir PCIe 4.0 çizgisine ve dört adet PCIe 3.0 yahut SATA (6 Gbps) ilişkisine sahip olacak. X670 ve X670E serisi anakartlar ise 12 adet PCIe 4.0 çizgisine ve 8 adede kadar da PCIe 3.0 yahut SATA (6 Gbps) temasına sahip olacak.

Son olarak, bugün AMD tarafından yeni bir paylaşımda AM5 platformuna ilişkin bir görsel ile birlikte kimi özellikler gösterildi. Bunların başında 170W’a kadar sunulan lokal takviye ve de yeni soketin eski tip AM4 soğutucular ile uyumlu olacağı yer aldı.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/usb-port-am5-anakartlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu