Gündem

Üretici İsyanda: “Yeni Kanunla 1 Kilo Sarmalık Tütünün Vergisi 182 Lirayı Bulacak”

Meclis’te geçen hafta kabul edilen yeni düzenlemelerle birlikte 1 kilo sarmalık tütünün vergisinin 182 TL’yi bulacağı belirtiliyor. Üretici ise bunun tamamen ABD’li sigara firmalarına yarayacağı görüşünde.

Yeni düzenlemeyle yetki belgesi almadan sarmalık tütün üretimi yapan ve satanlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası, izinli satış yapanlara da yüksek oranda vergi var.

uretici isyanda yeni kanunla 1 kilo sarmalik tutunun vergisi 182 lirayi bulacak 0 GBu7nOei

Adıyamanlı tütüncülere göre yeni düzenleme üreticinin belini bükecek. Üreticiler, bandrol parasıyla beraber vergi yükünün yüzde 70’i bulacağını öngörüyor.

uretici isyanda yeni kanunla 1 kilo sarmalik tutunun vergisi 182 lirayi bulacak 1 enn1fdEk

Üreticiler ayrıca bu durumu “Amerikan firmalarına hizmettir, global firmalara hizmettir” sözleriyle değerlendiriyor.

uretici isyanda yeni kanunla 1 kilo sarmalik tutunun vergisi 182 lirayi bulacak 2 PP5FdNjd

ANKA’ya konuşan bir tütün üreticisi ayrıca yerli tütünün ‘kaçak’ olarak adlandırılmasının oluşturduğu algıyı eleştirerek şunları söyledi:  ‘İnsanları tütün tüketimine sevk ettiren paket sigaranın pahalılığıdır. En ucuz tekel sigarası 30 TL ise vatandaş ister istemez alternatif ürünlere yönelecektir. Bu alternatif ürünlerin başında da Adıyaman tütünü var. Bunda katkı maddesi yoktur. Adıyaman tütününün kaçakçılıkla tabir edilmesini kesinlikle doğru bulmuyoruz.”

Kaynak: https://onedio.com/haber/uretici-isyanda-yeni-yasayla-1-kilo-sarmalik-tutunun-vergisi-182-lirayi-bulacak-1112047

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu