Gündem

Ünlü milyarderin kripto imparatorluğu ikiye bölündü!

Milyarder Sam Bankman-Fried’in iş imparatorluğunun resmi olarak FTX kripto borsası ve ticaret şirketi Alameda Research dahil olmak üzere iki dev varlıktan oluştuğu ortaya çıktı.

Ünlü milyarderin kripto imparatorluğu ikiye bölündü!

CoinDesk’in 2 Kasım’da bildirdiğine göre bu, Almeda Research’ün kendi alanında (ticaret firması) önemli bir oyuncu statüsünün 30 Haziran itibariyle sahip olduğu 14,6 milyar dolarlık varlıkla onaylanmasından sonra gerçekleşti.

CoinDesk tarafından incelenen özel bir finansal belgeye göre, iki şirket arasındaki bağlantı, ağırlıklı olarak FTX tarafından verilen FTT tokenini içeren Almeda Research bilançosunun doğasıyla vurgulanıyor . Bu durumda, token sahipleri, ödül kazanmanın yanı sıra FTX işlem ücretlerinde indirimler ve yönlendirmelerde daha yüksek komisyonlar gibi avantajlar elde eder.

İki şirket arasındaki ilişkinin alışılmadık derecede yakın olduğunu belirtmekte fayda var. Bu yapı uygunsuz olmasa da, Bankman-Fried’in ticaret işi Alameda’nın, fiat para birimi veya başka bir kripto para birimi gibi bağımsız bir varlığın aksine, çoğunlukla bir kardeş firma tarafından oluşturulan bir token tarafından desteklendiğini vurguluyor.

unlu milyarderin kripto imparatorlugu ikiye bolundu 0 cT23cfkm

Arıza tutan FTT jetonları

Varlıkların dökümü, önemli bir payın 3.66 milyar dolarlık kilitlenmemiş FTT ve 2.16 milyar dolarlık bir FTT teminatı olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda, şirket belgeleri, 8 milyar dolarlık yükümlülüklerde daha fazla FTX tokeninin yattığını gösteriyor.

Yatırım platformu Swan Bitcoin CEO’su Cory Klippsten, “Alameda işindeki net öz sermayenin çoğunluğunun aslında FTX’in kendi merkezi olarak kontrol edilen ve havadan basılmış tokeni olduğunu görmek büyüleyici” dedi.

Ek olarak, şirket “kripto tutulumu” altında 3,37 milyar dolar ve Solana blok zincirinin yerel tokeni SOL’den 292 milyon dolarlık kilitsiz durumda ve 863 milyon dolarlık kilitli SOL’ün yanı sıra SOL teminatı altında 41 milyon dolarlık önemli miktarda elinde bulunduruyor. Solana’daki büyük holding, muhtemelen Bankman-Fried’in projede erken yatırımcı statüsünden kaynaklanıyor.

Şirket aynı zamanda, 134 milyon dolarlık nakit ve 2 milyar dolarlık hisse senedine eşdeğer yatırıma sahip.

Bununla birlikte Almeda, “kilitli tokenlerin FTX/USD sipariş defterine işaretlenmiş adil değerin %50’si ile ihtiyatlı bir şekilde muamele edildiğini” göz önünde bulundurarak tam token değerinin düşük olabileceğine dikkat çekti.

Genel olarak, Bankman-Fried, piyasa çöküşünün ağırlığı altındaki şirketlerde satın alma ve yatırımlara öncülük ederek mevcut ayı piyasasının ortasında kripto imparatorluğunu genişletiyor.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/unlu-milyarderin-kripto-imparatorlugu-ikiye-bolundu-6364313a488fcb7f31034a9d

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu