Kripto Para

UMA Coin Nedir? UMA Coin Yorum ve Geleceği 2022

“Derivatives (Türevler)” terimini hiç duydunuz mu? Bunlar esasen rastgele bir tanınan destek varlığın fiyatını izleyen bir varlık tipidir. Örneğin, gümüş türevleri gümüşün gerçek fiyatını hakikat bir biçimde takip eder. Türev eserlerle süreç yaptığınızda, gümüş fiyatına hakikaten sahip olmadan bahse girersiniz.

Global türev piyasası, hayal edebileceğinizden çok daha büyük. Ne yazık ki, perakende yatırımcılar, bunun yerine sadece bankalar üzere büyük kurumların bir modülü olan kurumsal yatırımcıların erişebildiği birden fazla yararlı türev eserlere erişemiyor. Bu kurumlar, mevcut türevleri mümkün kılan kontratlar yaratır, yönetir ve uygular.

Türev piyasasında kimlerin ticaret yapabileceğini belirlemek için çeşitli düzenlemeler uygulanmaktadır. Örneğin, birçok türev sırf muhakkak yargı bölgelerinde alınıp satılabilir. Nispeten yeni bir blok zinciri protokolü olan Universal Market Access, türevleri dünya çapındaki perakende traderlar için kullanılabilir hale getirerek bu sorunu çözmeyi amaçlıyor.

UMA Coin Kaç TL?

Yeni kripto para piyasası bilgilerine nazaran 1 UMA Coin 78.19 TL TL’den süreç görüyor. UMA Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -4.18% değişim gösterdi. UMA Coin’in son 24 saatteki süreç hacmi ise 38,377,191 $ dolar, toplam piyasa kıymeti ise 346,564,245 $ dolar düzeyinde.

UMA Coin Kaç Dolar?

Şimdiki kripto para piyasası datalarına nazaran 1 UMA Coin 5.24 $ dolardan süreç görüyor.

Universal Market Access (UMA) Coin Nedir?

Hart Lambur ve Allison Lu tarafından 2018’in 4. çeyreğinde kurulan UMA protokolü, kullanıcıların merkezsiz finansal protokoller oluşturmasını sağlar. UMA’nın altyapısını kullanarak geliştiriciler, Ethereum ağı üzerinde kendi türevlerini ve öbür DeFi eserlerini oluşturabilir ve yönetebilir. Protokol, geliştiricilerin çabucak hemen her varlık için, hatta günlük yatırımcıların erişemediği varlıklar için bir türev oluşturmasına imkan tanıyan özelleştirilebilir mukavele şablonları sunar.

Protokolün isminden da anlaşılacağı üzere, UMA’nın gayesi türevleri halka açmaktır. Klâsik türevlerin tersine, UMA protokolünde oluşturulan mukaveleler kendi kendini yönetir. Bu, mahkemelerden ve avukatlardan gelen kıymetli yasal yaptırımların müdahalesini gerektirmedikleri manasına gelir. UMA protokolü, blockchain teknolojisini ve akıllı mukaveleleri kullanarak, finansal durumları, geçmişleri yahut yetki alanları ne olursa olsun yatırımcıların global türev piyasasına katılmalarına imkan tanır.

UMA Coin Nedir?

UMA, Universal Market Access projesinin yönetişim-yardımcı tokenıdır. Bu token, UMA protokolünün işleyişinde çok değerli bir rol oynar ve ekosisteminde birçok kullanım durumu vardır. Bir UMA sahibi olarak, protokolün idaresine katılma hakkına sahipsiniz.

Universal Market Access (UMA) Nasıl Çalışır?

Bir kripto yatırımcısı olarak, platformda oluşturulan çeşitli türevleri almak yahut satmak için UMA protokolüne erişebilirsiniz. Birinci olarak proje, platform içinde BTC, ETH yahut stablecoinler üzere bir tıp kripto teminatı sağlamanızı gerektiriyor. Bu teminat daha sonra UMA protokolündeki akıllı bir mukavelede kilitlenir ve akabinde karşılığında karşılık gelen sentetik tokenlar alırsınız.

Sentetik tokenlar, rastgele bir sağlam ve geçerli bilgi modülünü izlemek için tasarlanmıştır örneğin, muhakkak bir pay senedinin, para ünitesinin yahut öbür rastgele bir kripto para ünitesinin bedeli. Daha sonra bu sentetik varlıkları rastgele bir varlık üzere takas edebilirsiniz. Oluşturduğunuz sentetik varlıkların gerçek bedeli, UMA protokolündeki mevduatlarınızın teminat kıymetine bağlıdır.

İstediğiniz türevi oluşturduktan sonra teminatınızın bedelini korumak çok kıymetlidir. Teminatınızın bedelinin düşmesine karşı tedbir olarak (pozisyonunuzu korumak için) daha fazla teminat eklemeniz gerekebilir. Merak ediyor olabilirsiniz: UMA protokolündeki akıllı mukavele teminatımın pahasını nasıl biliyor? Birden fazla DeFi platformu, çoklukla Oracle Sorunu olarak bilinen bu soruyu, fiyat kehanetlerini kullanarak destek varlığın fiyatını daima izleyerek ele alır. Ne yazık ki, bu tahlil ülkü değil.

Fiyat kehanetlerini kullanırken yaygın bir şikayet, neden oldukları ağ tıkanıklığıdır. Bu kahinler, destek varlığın fiyatını daima olarak izlemek için belli bir fiyat alır ve yüksek ağ aktifliğinin olduğu devirlerde çalışmayı bırakma eğilimindedir. UMA protokolü, büyük ölçüde ağ kaynağı tükettikleri için fiyat takibi için oracle’ların kullanılmasını önler. Bunun yerine, konumunuzu korumak için kâfi teminat sağlama sorumluluğu yatırımcıya düşer.

UMA protokolüne katılanlar “tasfiyeciler” olarak bilinir. Tasfiye memurları, kendi fiyat akışlarını kullanarak UMA protokolündeki tüm durumları izler ve her yatırımcının yarattıkları sentetik tokenları desteklemek için kâfi teminata sahip olmasını sağlar. Tasfiye memuru, kendisini destekleyen kâfi teminata sahip olmayan bir konum bulursa, borcu geri ödeyip teminatı kendisi talep ederek durumu tasfiye edebilir.

uma coin nedir uma coin yorum ve gelecegi 2022 0 5RqztybS

UMA Ne İçin Kullanılır?

UMA tokenının sahipleri ağın idaresine katılabilir. Çeşitli proje tekliflerine oy verirler ve protokolün güvenliğine katkıda bulunurlar. Bir UMA token sahibi olarak, yeni proje özellikleri ve platforma dahil edilebilecek mukavele çeşitleri üzere protokol için çeşitli uygunlaştırma tekliflerine oy verme hakkına sahipsiniz.

Sahipler ayrıyeten tasfiye sırasında ortaya çıkan varlık fiyatlandırma uyuşmazlıklarının çözülmesine yardımcı olabilir. UMA idare sürecine dürüst ve yanlışsız bir biçimde katılarak, token sahipleri ödül olarak UMA tokenlarına hak kazanırlar. UMA protokolüyle ilgili kararlar yönetişime tabidir ve sadece UMA token sahipleri tarafından yönetilir.

Universal Market Access (UMA) Protokolünün Temel Özellikleri

Sentetik Varlık Üretimi

Belirtildiği üzere, sentetik varlıklar, bir şirketin pay senedi, emtia yahut kripto üzere rastgele bir temel varlığın fiyatlarını izlemek için tasarlanmıştır. Bu varlıklar, yatırımcıların, onları fiilen edinmeden çeşitli kıymetli varlıklara fiyat maruziyeti elde etmelerini sağlar. Destek varlığın fiyat bilgisi muteber ve herkese açık olduğu sürece, geliştiriciler UMA protokolünü kullanarak sentetik bir varlık oluşturabilir.

En yeterli yanı, rastgele bir bilgi biçimini izlemek için sentetik belirteçlerin oluşturulabilmesidir. Örneğin, Ethereum Gas fiyatlarının fiyatını yahut DOGE’nin piyasa pahasını izleyen sentetik bir token oluşturabilirsiniz. Bu tokenlar, tıpkı kriptolar üzere, muhakkak bir paha deposuna sahiptir ve müsaadesiz, erişilebilir ve merkezi değildir.

İdare Mükafatları

Daha evvel tartışıldığı üzere, tasfiye memurları, konumlarını tasfiye ederek ve borcu kendileri ödeyerek bir yatırımcının teminatını talep edebilirler. Lakin durumun tasfiye edilmemesi gerektiğini düşünenler muhakkak bir mühlet içerisinde ihtilafa düşebilirler. Akabinde, ağ iştirakçileri (tartışmacılar) kendi fiyat akışlarına başvurarak tasfiyenin geçerliliğini denetim eder.

Bu uyuşmazlığı çözmek için, UMA token sahiplerinden varlığın fiyatının ne olduğuna inandıklarına oy vermeleri istenir. Girdiler temelinde, uyuşmazlıklar ağ içinde çözülür. Token sahipleri iştirakleri için mükafatlar alır. Bu süreç, örneğin, Oracle manipülasyonları ve flash kredi atakları üzere UMA protokolleri üzere ağlarda tipik olarak meydana gelen çeşitli öteki problemleri önler.

Akıllı Kontrat Şablonları

Geliştiriciler, UMA platformunda bir dizi denetlenmiş, açık kaynaklı akıllı mukavele şablonuna erişebilir. Bu şablonlar, geliştiricilerin mimari zorluklar hakkında endişelenmeden sağlam sentetik tokenlar oluşturmasına yardımcı olur.

Universal Market Access (UMA) Artıları ve Eksileri

Artıları

  • Validatörler ve tasfiye memurları, UMA protokolündeki kontratları yönetir. Bu süreç, aracılara harcanan kıymetli dava fiyatlarına olan gereksinimi ortadan kaldırdığı için uygun maliyetlidir.
  • UMA protokolü, fiyatları bildirmek için oracles kullanımından kaçınarak ağ tıkanıklığı sıkıntılarını çözer.
  • UMA protokolü, geliştiricilere, geçerli bilgilerle rastgele bir ölçümü takip edebilen tokenlar oluşturma özgürlüğü sunar.
  • UMA’nın platformu yüksek yarar potansiyeli sunuyor. Ağdaki durumları izlemek için UMA protokolü için bir tasfiye memuru yahut itirazcı çalıştırabilirsiniz. Geçersiz bir uyuşmazlığı yahut tasfiye edilmesi gereken bir mukaveleyi hakikat bir biçimde belirleyerek, UMA tokenları halinde mükafatlar alacaksınız.

Eksileri

  • UMA protokolü, başka birçok projenin yanı sıra hayli rekabetçi bir alanda kendini buluyor.
  • Sentetik varlıkların yaratılmasını sağlayan protokoller ortasında kendilerini bir pazar başkanı olarak kurmak için oyunlarının doruğunda olmaları gerekiyor.
  • Şu anda, UMA’nın toplam arzının yalnızca %62’si ticaret için kullanılabilir.

UMA Coin Yorum ve Geleceği 2022

UMA tokenı bu yılın başında üstel bir büyüme kaydetti. Ocak ayında 7 dolardan başlayan fiyat, yesyeni bir ATH kaydederek 33 doların üzerine çıktı. Bununla birlikte, fiyat o vakitten beri kendini düzeltti ve şu anda UMA tokenı başına 5,99 dolardan hareket ediyor. Uzmanlar, UMA protokolünün gelecekteki rekabeti savuşturabilmesi şartıyla, bu tokenin umut verici bir geleceği olduğu görüşünde.

UMA protokolü, ortalama bir yatırımcının dünyadaki en çıkarlı türevlerden kimilerine erişmesine müsaade verir. UMA ekosisteminde pek çok topluluk eseri zati var ve daha pek birçok geliştirme etabında. Kullanıcıların bu araçlara erişmek için bir finans geçmişine yahut derin ceplere muhtaçlığı yoktur. Bugün, UMA platformunun yardımıyla kripto türevleri ticaretine başlamak ve global türev piyasasına katılmak için gereksiniminiz olan tek şey bir akıllı telefon ve internet erişimi.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/uma-coin-nedir-uma-coin-yorum-ve-gelecegi-2022/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu