Gündem

Ukrayna’da Gözaltına Alınan Viktor Medvedçuk’un Eşi, İkinci Kere Cumhurbaşkanı Erdoğandan Yardım İstedi

Ukrayna’da gözaltına alınan Rusya yanlısı Viktor Medvedçuk’un eşi Oksana Marçenko, ikinci kere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım talep etti. Marçenko, Cumnhurbaşkanı Erdoğan’dan eşinin hür bırakılması için Zelenski’yle görüşmesini istiyor.

ukraynada gozaltina alinan viktor medvedcukun esi ikinci kere cumhurbaskani erdogandan yardim istedi 0 75Q1rruu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Ukraynalı muhalif milletvekili Viktor Medvedçuk’un eşi Oksana Marçenko,’Erdoğan üzere güçlü bir önderin, zayıf bir önder olan Zelenski’yi etkileyebileceğine inanıyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beni duyduğuna ve eşimin Ukrayna Güvenlik Servisi’nin demir parmaklıklarından kurtulması için her şeyi yapacağına eminim’ davetini yaptı.

Savaş başlayınca firar etmişti

ukraynada gozaltina alinan viktor medvedcukun esi ikinci kere cumhurbaskani erdogandan yardim istedi 1 VaJwgSav

Medvedçuk, Ukrayna’nın en büyük muhalefet partisi Ömür İçin Muhalefet Platformu’nun önderi. Savaştan evvel vatana ihanetle suçlanarak konut hapsine alındı. Savaşın başlamasıyla firar etti.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, 12 Nisan’da Medvedçuk’un Ukrayna istihbarat servisinin özel operasyonuyla yakalandığını duyurdu. Rusya’ya esir takası önerisi yaptı. Medvedçuk’un eşi Oksana Marçenko, o vakitten beri eşinden haber alamıyor.

İkinci kere yardım istedi

ukraynada gozaltina alinan viktor medvedcukun esi ikinci kere cumhurbaskani erdogandan yardim istedi 2 iJiTVQm6

Moskova’da basın toplantısı düzenleyen Marçenko, birçok ülke parlamentosuna mektup gönderdiğini duyurdu. Erdoğan’a da davette bulunarak eşinin özgür bırakılması için devreye girmesini istedi.

Eşinin azap gördüğünü düşünen Marçenko, ‘Ona azap yapacaklar yahut çoktan yaptılar. Şu anda eşimin nerede olduğunu bilmiyoruz. Bu da uygun yasal müdafaa yahut tıbbi bakım sağlamayı imkansız kılıyor’ dedi.

Azap kuşkusu var

ukraynada gozaltina alinan viktor medvedcukun esi ikinci kere cumhurbaskani erdogandan yardim istedi 3 CMlB33WV

18 Şubat’ta Ukrayna’dan ayrılarak Moskova’ya giden Marçenko, Kiev idaresinin yayınladığı, Medvedçuk’u gösteren iki fotoğrafın gözaltında işkenceyi kanıtladığını söylüyor.

Viktor Medvedçuk, Putin’le yakın bağları olan bir isim. Rusya Devlet Lideri Putin, Medvedçuk’un en küçük kızı Daria’nın vaftiz babası.

Rusya’nın 2014 yılında Kırım Yarımadası’nı ilhak etmesinin akabinde ABD, Medvedçuk’u yaptırım listesine ekledi. İlhakın akabinde Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgelerde arabulucu olarak rol oynadı. Fakat teröre finansman sağladığı gerekçesiyle geçen yıl Medvedçuk’un malvarlığı donduruldu. Kendisiyle kontaklı olduğu belirtilen üç televizyon kanalı da Kremlin yanlısı propaganda yaptığı gerekçesiyle kapatıldı. Medvedçuk, kendisine yöneltilen suçlamaları ‘siyasi baskı’ olarak nitelendiriyordu.

Kaynak: https://onedio.com/haber/ukrayna-da-gozaltina-alinan-viktor-medvedcuk-un-esi-ikinci-kez-cumhurbaskani-erdogandan-yardim-istedi-1061843

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu